Telenews

Adenovirusi shkaktar i mundshëm i hepatitit të fëmijët në Mbretërinë e Bashkuar

Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, 114 fëmijë janë sëmurë dhe 10 kanë nevojë për transplantim të mëlçisë,kurse në nivel global, janë regjistruar 169 raste dhe një vdekje.

Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) thotë se një lloj adenovirusi i quajtur F41 duket si shkaku më i mundshëm.

Shumica e fëmijëve të prekur janë pesë vjeç ose më të vegjël dhe kanë pasur simptoma të sëmundjes së gastroenteritit – diarre dhe vjellje – të ndjekura nga verdhëz ose zverdhje të lëkurës dhe syve (një shenjë se mëlçia po lufton).

Dr Meera Chand, drejtore e infeksioneve klinike dhe emergjente në UKHSA, ka thënë për BBC se  “Informacionet e mbledhura përmes hetimeve tona sugjerojnë gjithnjë e më shumë se kjo rritje e hepatitit me fillim të papritur tek fëmijët është e lidhur me infeksionin adenovirus.

“Megjithatë, ne jemi duke hetuar tërësisht shkaqe të tjera të mundshme.” u shpreh ajo.

Hepatiti i fëmijëve: Pse po shohim një goditje të pazakontë

Ekspertët e shëndetësisë  theksojnë se shumica e fëmijëve që marrin infeksionin me adenovirus nuk sëmuren shumë,dhe mund ta përballojnë.

Rastet e inflamacionit të mëlçisë – të njohura si hepatiti – janë jashtëzakonisht të rralla, por mund të jenë shumë serioze.

Shkencëtarët dhe klinicistët tani po hetojnë nëse ka pasur një ndryshim në përbërjen gjenetike të virusit që mund të shkaktojë më lehtë inflamacionin e mëlçisë.

Një shpjegim tjetër i mundshëm është se kufizimet e vendosura në pandemi mund të kenë çuar në ekspozimin e fëmijëve të vegjël ndaj adenovirusit në një pikë pak më të vonë të jetës së tyre, duke çuar në një përgjigje imune “më të fuqishme” në disa.

Prof Calum Semple, i cili është një ekspert në sëmundjet infektive në Universitetin e Liverpool-it, tha: “Adenovirus praktikisht u zhduk gjatë shpërthimit të Covid kur u reduktua përzierja dhe ai është rikthyer në një rritje tani.”

Ai tha se hipoteza të tjera po hulumtohen gjithashtu, duke përfshirë nëse një infeksion i fundit Covid mund të jetë një shkas për problemet e mëlçisë së bashku me adenovirusin.

Nuk ka asnjë lidhje me vaksinën kundër Covid, asnjë nga rastet e konfirmuara aktualisht te fëmijët nën 10 vjeç në MB nuk dihet të jetë vaksinuar.

Rastet janë parë në të katër vendet e MB.

Dr Chand tha në një seancë urgjente në Kongresin Evropian të Mikrobiologjisë Klinike dhe Sëmundjeve Infektive (ECCMID) në Lisbonë më herët të hënën se si pjesët e enigmës kishin filluar të përshtateshin së bashku për të kuptuar situatën e pazakontë dhe sfiduese.

Ajo tha se prindërit dhe familjet mund të sigurohen se raste si këto janë të rralla, por duhet të dinë shenjat për të kontrolluar dhe për të kërkuar këshilla për:

ndjenja dhe të qenit i sëmurë

duke u ndjerë jashtëzakonisht i lodhur gjatë gjithë kohës

humbje e oreksit

dhimbje barku

zverdhje e pjesës së bardhë të syve ose lëkurës (verdhëz)

urinë e errët

feçe të zbehta me ngjyrë gri (poo)

kruarje e lëkurës

dhimbje të muskujve dhe kyçeve

një temperaturë të lartë

Masat normale të higjienës si larja e plotë e duarve dhe higjiena e mirë e frymëmarrjes ndihmojnë në reduktimin e përhapjes së shumë infeksioneve të zakonshme, duke përfshirë adenovirusin.

Fëmijët që përjetojnë simptoma të një infeksioni gastrointestinal, duke përfshirë të vjellat dhe diarrenë, duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe të mos kthehen në shkollë ose çerdhe deri në 48 orë pasi simptomat të kenë përfunduar, thonë ekspertët./BBC/.

The post Adenovirusi shkaktar i mundshëm i hepatitit të fëmijët në Mbretërinë e Bashkuar appeared first on tëvë1.

Të ngajshme

Një lugë krip më pak në ditë e barabartë me ilaçet kundër tensionit të gjakut

Hafize Elshani

Konsumimi i përditshëm i këtyre pijeve mund ta rritë rrezikun e demencës dhe goditjes në tru

Donat Hashani

“I kanë marrë dokumentet”, Sejdiu tregon saktë se sa mjekë janë gati për t’u larguar nga Kosova

Donat Hashani