Telenews

Anëtarësimi i Kosovës në KiE dhe çështja e Asociacionit – si e parasheh Tahiri procesin në Komitetin e Ministrave?

Dy shtetet mike të Kosovës, Gjermania dhe Franca i kanë shprehur hapur qëndrimet e tyre se qeveria duhet të nisë punën për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe kjo pak javë para mbledhjes së Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës, ku Kosova po synon anëtarësimin.

Shefi i Grupit Parlamentar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri në lidhje me këtë në një intervistë për Telegrafin ka thënë se në raportin e Dora Bakoyannis nuk është kusht çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Raportuesja që vjen nga një vend jonjohës thotë se asnjë vendi nuk i janë vendosur më shumë kushte sesa Kosovës…”, tha ai.

Duke folur lidhur me kërkesën që të nisë puna për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, ai tha se liderët e shtetit të Kosovës, presidentja, kryeministri dhe kryeparlamentari e kanë pranuar Asociacionin.

“Pra, në listën e obligimeve, në të cilat janë zotu tre liderët e shtetit të Kosovës është edhe zbatimi i Asociacionit. Unë tash nuk po e shoh arsyeshmërinë pse duhet të ndodhë kjo dhe pse duhet të kushtëzohet një e drejtë e fitume me një kusht që nuk është”, ka thënë Tahiri.

“Ku është roli i qeverisë dhe ku i parlamentit në këtë temë”, pyeti ai.

Tahiri tutje tha se si pjesë e delegacionit e kanë bërë punën e tyre në Asamblenë parlamentare.

“Ajo tani që duhet të ketë kujdes është cili do të jetë pozicioni zyrtar i Qeverisë së Kosovës…. Kurti do të mundohet që me një frymë populliste të ik nga përgjegjësia dhe fakti që e ka pranu Asociacionin. Shikoni, marrëveshja e Brukselit e ka Asociacionin brenda, Plani i Veprimit dhe marrëveshja e Ohrit e ka Asociacionin brenda. Letra e nënshkruar prej presidentes, prej tij si kryeministër i vendit dhe prej kryeparlamentarit e ka Asociacionin, pra këta e kanë pranuar asnjëherë, tani nuk e di ku është problemi. Ftesa ime për kryeministrin është që fillimisht të dalin në vendet anëtare, dhe të sqarojnë pozicionin e Kosovës, letrën që e kanë nënshkruar dhe raportin, dhe pastaj të mos e lënë Kosovën peng”, tha Tahiri.

Sipas tij, anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës është një rrugëtim natyral i një shteti që aspiron me qenë anëtar i BE-së dhe i NATO-s.

“Andaj, për me mujt me ecë, me u konfirmu përpara agjenda jonë euroatlantike është tepër e rëndësishme anëtarësimi i Kosovës dhe kërkesa jonë për Kurtin është që të ketë shumë kujdes….”, tha ai, duke shtuar se arrogancën këto tri vjet e ka pas me opozitën.

“Arbitraritetin në vendimmarrje e ka pas me qytetarët e Kosovës, të jetë i kujdesshëm mos t’ia bën një dëm, i cili do të jetë dëm i madh për Kosovën”, tha tutje Tahiri.

Anëtari i delegacionit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të KiE-së tha se duhet të bëhet një analizë serioze e votave në Komitetin e Ministrave dhe pastaj të lobohet e të dihet më shumë, por tash kjo sipas tij, është në dorë të Qeverisë.

“Unë pres që Kosova ta merr ftesën dhe të anëtarësohet. Jo pse jam optimist prej natyrës, por jam realist. Nuk më hyn në krye si mund të votohet me 85 për qind të deputetëve një raport që i jep dritë të gjelbër anëtarësimit të Kosovës dhe pastaj të na kushtëzojnë me diçka që nuk është kusht në raport. Ky është një standard i dyfishtë, por megjithatë ajo që duhet të bëjë Qeveria është që të sqarojë dhe të mos e lë peng Kosovën për shkak se do t’i jep një goditje të madhe subjektivitetit tonë ndërkombëtar”, tha ai./Telegrafi

source

Të ngajshme

Arrestohen dy persona në Prishtinë, u gjenden substanca narkotike

Hoxhaj për mosnjohjen e Kosovës nga Spanja: Nuk i sjell nder të jetë në një barkë me Rusinë

Parashikimi i Haradinajt për zgjedhjet, prognozë interesante e tij për opozitën

Donat Hashani