Telenews

Bashkësia Islame e Serbisë dënon ndalimin e hyrjes së patriarkut serb në Kosovë

 

 

Meshihati serb para Rijasetit të Bashkësisë Islame të Serbisë dënoi veprimet e autoriteteve kosovare, të cilat ia ndaluan patriarkut serb hyrjen në Kosovë.

Bashkësia Islame në Serbi e konsideron këtë procedurë “jo-islame dhe jonjerëzore”.

Një sjellje e tillë është e papranueshme dhe nuk kontribuon në marrëdhëniet ndër njerëzore dhe ndër fqinjësore, të cilat Zoti i Madhërishëm i urdhëron të gjithë të bëjnë”, pretendohet në deklaratë, transmeton Paparaci.

Përkujtojmë se dje në kalimin kufitar në Merdarë Policia e Kosovës nuk ka lejuar hyrjen në Kosovë të patriarkut serb Porfirije dhe shtatë peshkopëve të kishës ortodokse serbe. Ata synonin të udhëtonin për në Patriarkanën e Pejës, ku sot duhej të fillonte Kuvendi i rregullt i Kishës Ortodokse Serbe.

Nga MPB kanë thënë se ky vendim është në fuqi derisa Serbia të ndalojë shkeljen e Marrëveshjes së Brukselit.

Të ngajshme

“Jemi një hap larg zgjedhjeve” – Abdixhiku kërkon dorëheqjen e Kurtit

SHBA këmbëngulëse në Asociacion, nënsekretarja shpreh shqetësime për disa vendime të qeverisë

Zyrtare: Arsim Kabashi dënohet për sulmin ndaj trajnerit të Fushë Kosovës

Donat Hashani