Telenews

BIDEN PARALAJMËRON VIZITË NË KIEV

Presidenti i ShBA-ve, Joe Biden u ka thënë gazetarëve se po shqyrton dërgimin e një zyrtari të lartë nga Uashingtoni në Kiev për të takuar Zelensky n- dhe mund të jetë ai vetë.
“Ne po e marrim atë vendim tani”, u përgjigj Biden kur u pyet për raportimet për një vizitë në ShBA.
Kur u pyet nëse ishte gati për të shkuar, Biden tha: “Po”.
Por pas komenteve të Biden, një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë i tha Fox News “nuk ka plane për të dërguar Potus në Kiev në këtë kohë”, duke përdorur një akronim për Presidentin e Shteteve të Bashkuara.
Si Biden ashtu edhe zëvendëspresidentja Kamala Harris kanë vizituar Poloninë që nga fillimi i luftës.
Raportimet e mediave amerikane sugjerojnë se Sekretari i Shtetit Antony Blinken ose Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin janë ndoshta opsione më të mundshme për të vizituar Zelenskyn.
Një numër liderësh evropianë kanë zhvilluar tashmë bisedime me Zelensky në Kiev, duke përfshirë kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, i cili e vizitoi fundjavën e kaluar.

Të ngajshme

Pragë, del fotografia e liderëve të Komunitetit Europian të Macronit

Donat Hashani

3 deri 6 muaj punë në Gjermani, Ambasada me detaje për kosovarët e interesuar

Donat Hashani

Sekuestrohen 83 kg kanabis në Shkodër, në pranga katër persona

Donat Hashani