Telenews

Çfarë mund të ndodhë me trupin tonë nëse pimë kafe me stomakun bosh

Për shumë njerëz, një mëngjes pa kafe duket i paplotë. Kafeja u jep atyre një rritje energjie shumë të nevojshme, duke i bërë ata të ndihen të freskët.

Megjithatë, pavarësisht efekteve të saj rigjallëruese, duke përfshirë përqendrimin dhe metabolizmin e përmirësuar, pirja e kafesë me stomakun bosh mund të përbëjë rreziqe për shëndetin, shkruan Healthshots.com.

Ndonëse është vërtetuar se kafeja mund t’ju ndihmojë të qëndroni energjikë dhe të freskët gjatë gjithë ditës, ka edhe disa efekte anësore të kafesë kur e pini me stomakun bosh. Nutricionistja dhe dietologia, Deepti Lokeshappa na tregon gjithçka për këto.

Ankthi dhe nervozizmi

Kafeina është një stimulues që mund të rrisë vigjilencën dhe nivelet e energjisë. Megjithatë, konsumimi i saj me stomak bosh mund të përforcojë efektet e saj, duke çuar në rritje të ankthit dhe nervozizmit. Kjo gjendje e shtuar e zgjimit mund të jetë e pakëndshme dhe mund të ndërhyjë në aktivitetet e përditshme, duke shkaktuar shqetësim dhe paaftësi për t’u fokusuar.

Rreziku i aciditetit të stomakut

Kafeja është acidike dhe kur konsumohet me stomakun bosh, mund të përkeqësojë problemet e aciditetit të stomakut. Lokeshappa thotë: “Kombinimi i kafeinës dhe niveleve të larta të aciditetit mund të irritojë mukozën e stomakut, duke çuar në parehati, urth dhe madje edhe zbaticë acidi”. Me kalimin e kohës, ekspozimi i shpeshtë ndaj kafesë acidike mund të kontribuojë në zhvillimin e kushteve më serioze gastrointestinale si gastriti ose ulçera peptike.

Dehidratim

Kafeina është një diuretik, që do të thotë se nxit prodhimin e urinës dhe mund të çojë në rritjen e humbjes së lëngjeve nga trupi. Kur konsumohet me stomak bosh, kafeja mund të përkeqësojë dehidratimin, veçanërisht nëse marrja e mjaftueshme e lëngjeve nuk mbahet gjatë gjithë ditës. Sipas Lokeshappa, “Dehidrimi mund të shkaktojë simptoma të tilla si dhimbje koke, marramendje dhe lodhje, duke ndikuar më tej në shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme”./Telenews/

 

Të ngajshme

Ecja mund t’i kurojë dhimbjet e shpinës, sipas një studimi të ri

KushtrimGuraj

Storie e suksesit – Optika Moda një shembull që duhet ndjekur nga të gjithë (VIDEO)

Donat Hashani

Mbi 5 milionë euro investime në Gjinekologji, Kurti: Ngjasojnë me ato të perëndimit