Telenews

COURTOIS TALLET ME BARCELONËN PAS FITIMIT TË TITULLIT NË LA LIGA ME REALIN

Thibaut Courtois ka folur pasi Real Madridi siguroi titullin e 35-të të La Liga-s, derisa nuk i munguan fjalët edhe për festën e Barcelonës në El Clasico.
Portieri belg, i ka kujtuar Barcelonës festën në “Estadio Santiago Bernabeu” pas fitores së tyre në El Clasico.
“Pas El Clasico ishte çelësi”, tha Courtois. “Disa njerëz festuan sikur të kishin fituar titullin”.
“Por ne mbajtëm qetësinë për të mundur Celtën dhe në një lojë të vështirë dhe Getafen, që është gjithmonë e vështirë për ne”.
Fitorja e titullit të Real Madridit në La Liga Santander nuk është diçka që çdo individ e meriton më shumë se të tjerët, sipas Courtois, shkruan Marca, transmeton Klankosova.tv.
Edhe pse do të kishte një argument për të thënë se ai është përkrah Karim Benzemas si një nga më të rëndësishmit.
“Kjo është puna e të gjithë ekipit”, tha Courtois. “Ne të gjithë sulmojmë dhe mbrohemi”.
“Ndeshja kundër Sevillas ishte çelësi, duke u rikthyer nga 2-0 kur të gjithë menduan se kishim vdekur dhe kjo vrau pak kundërshtarët tanë”.
Duke ardhur në ndeshjen me Espanyol të shtunën, përpara ndeshjes së dytë gjysmëfinale të Champions League kundër Manchester City në mesjavë, belgu ishte i vetëdijshëm se kishte presion për të përfunduar punën.
“Duhet ta përfundonim sot”, tha Courtois. “Gjithçka ishte gati, edhe për miqtë, familjen, fansat tanë”.
“E dinim se nuk mund të rrëshqisnim. Espanyol na dha një lojë shumë të vështirë në fillim, por ne ishim të qetë dhe pas golit të parë gjithçka ishte më e lehtë”.

Të ngajshme

Bayerni shkarkon Nagelsmannin, gjen menjëherë trajnerin e ri?

Donat Hashani

Gjykata Themelore i shqipton Agim Ademit masën e arrestit shtëpiak prej kaq ditësh

Donat Hashani

FFK prezanton fanellat e reja të Kombëtares së Kosovës – VIDEO

Albiona Ibishi