Telenews

DEPARTAMENTI I MBROJTJES SË SHBA: TRUPAT RUSE JANË TËRHEQUR NGA KIEVI

Zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë bërë të ditur se ka përfunduar tërheqja e trupave ushtarake ruse nga rajonet e Kievit dhe Chernihiv.
“Forcat ruse pranë Kievit dhe Chernihiv kanë përfunduar tërheqjen e tyre nga zona për t’u rikonsoliduar dhe ripërtërirë në Bjellorusi dhe Rusi”.
Zëdhënësi i Pentagonit John Kirby, theksoi se presidenti i Rusisë Vladimir Putin, nuk e ka arritur asnjë qëllim strategjik.

“Ka arritur zero nga qëllimet e tij strategjike”.
“Ai me të vërtetë po merr kontrollin e një qendre të vogël popullsie… Ata nuk e kanë marrë Kharkivin”.

“Ne nuk po shohim forcat ruse në Kiev ose rreth qytetit në Chernihiv ose rreth tij”.
Një zyrtar tjetër i lartë i Pentagonit, në kushte anonimiteti, tha se trupat ruse mund të kthehen në Kiev në të ardhmen dhe se mbetet e paqartë nëse trupat që tërhiqen do të kthehen.

Sipas Institutit për Studimin e Luftës, njësitë ruse që tërhiqen nga rrethi i Kievit nuk ka gjasa të “rifitojnë efektivitetin luftarak për ca kohë”.
Nga 130 batalionet ruse që janë dërguar në Ukrainë, më shumë se 80 mbeten ende në vend, tha zyrtari.
Associated Press, duke cituar një zyrtar amerikan të mbrojtjes, raportoi se numri i trupave ruse që tërhiqen arrin në të paktën 24 mijë persona.

Të ngajshme

Statovci e zë ngushtë kryehoxhën e Podujevës: A është e vërtetë, shprehja e famshme “Boni çka ju thojmë, e mos boni çka bojmë na”

Donat Hashani

KRU Prishtina sot zhvillon aksion të madh për shkyqje në këtë lagje të Prishtinës

Donat Hashani

Komuna e Podujevës sot nderon me çmim këtë figurë evropiane

Donat Hashani