Telenews

E refuzoi takimin me Vuçiq, Hovenier i dërgon këtë mesazh Kurtit

Ambasadori amerikan Jeffrey Hovenier u pyet për tri kushtet që i vendosi kryeministri Kurti javën e kaluar në Bruksel, në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

Diplomati Hovenier duke u përgjigjur në këtë pyetje theksoi rëndësinë që Kurti e Vuçiq të gjejnë vullnetin politik dhe gjuhën e përbashkët për të çuar procesin përpara.

“Do të thoja se këshillat e vazhdueshme të qeverisë së Shteteve të Bashkuara për këtë dhe qeveritë e mëparshme të Kosovës, janë që të angazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE-ja në një mënyrë që të jetë konstruktive, që është aktive, që e merr këtë çështje me njëfarë urgjence. Dhe kjo e çon procesin përpara. Tregoni vullnetin politik për të kontribuar në mënyrë aktive, konstruktive dhe të dobishme. Unë do të thosha se secilat kushte ose kërkesa që pengojnë bisedimet ballë për ballë nuk i plotësojnë të gjitha këto kritere. Dhe shpresa jonë do të ishte që të dy liderët, të dy, të gjenin vullnetin politik për të gjetur gjuhën e përbashkët për të gjetur disa përfitime për të çuar procesin përpara. do të jem i qartë”, është shprehur ai në Klan Kosova, transmeton Express.

Sipas Hovenier SHBA pret që dy vendet të përmbushin detyrimet e arrituara në kuadër të dialogut.

“Qeveria e Shteteve të Bashkuara ka thënë disa herë, dhe do ta them përsëri tani, pritshmëria jonë si nga Kosova ashtu edhe nga Serbia është që ata të përmbushin të gjitha detyrimet e tyre të arritura në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja dhe t’i përmbushin të gjitha me disa urgjenca, pa parakushte. Dhe pa lidhje me çështje të tjera të jashtme. Kjo është pritshmëria jonë. Kjo është ajo që ne shpresojmë të shohim”, përfundoi ai.

Të ngajshme

Dhurata Dora, këngëtarja e vetme shqiptare, që performon në mesin 200 yjeve botërore në Rumani

Erzana Fazliu

Inspektorati në aksion – punëtorët e ndërtimtarisë dhe gratë shtatzëna duke punuar përkundër vendimit të MSH-së

Erzana Fazliu

Akademiku serb: Kosova de facto u pavarësua 25 vjet më parë – jam pro Kosovës në OKB

Erzana Fazliu