Telenews

Fevziu: Kadare, intelektuali më i rëndësishëm në historinë e vendit, të varroset pranë Vëllezërve Frashëri, Faik Konicës e Mithat Frashërit

Gazetari Blendi Fevziu ka thënë se shkrimtari Ismail Kadare, i cili vdiq sot, është “intelektuali me i rendesishem qe Shqiperia ka nxjerre ne historine e saj”.

Fevziu shkroi se ai duhet të varroset pranë Vëllezërve Frashëri, Faik Konicës e Mithat Frashërit.

“Ismail Kadare eshte intelektuali me i rendesishem qe Shqiperia ka nxjerre ne historine e saj. Shqiptari me i njohur ne bote dhe padyshim, sic shkruan shtypi nderkombetar, nje prej intelektualeve me te medhenj te shekullit te XX. Ai duhet varrosur ne altarin e njerezve te shquar, prane Vellezerve Frasheri, Faik Konicen dhe Mithat Frasherit ne varrezen e nderit ne Kodrat e Liqenit te Tiranes”, shkroi ai.

Kadare vdiq sot në moshën 88-vjeçare, pas një arresti kardio-respirator.

Të ngajshme

Dhurata Dora, këngëtarja e vetme shqiptare, që performon në mesin 200 yjeve botërore në Rumani

Erzana Fazliu

Inspektorati në aksion – punëtorët e ndërtimtarisë dhe gratë shtatzëna duke punuar përkundër vendimit të MSH-së

Erzana Fazliu

Akademiku serb: Kosova de facto u pavarësua 25 vjet më parë – jam pro Kosovës në OKB

Erzana Fazliu