Telenews

FIFA nuk ia ndalon Rusisë pjesëmarrjen në Kupën e Botës, por ia ndalon këto tri gjëra të rëndësishme

FIFA ka vendosur të mos e ndalojë ekipin futbollistik të Rusisë nga garat ndërkombëtare, por ka njoftuar një sërë kufizimesh ku përfshihen mos-luajtja e ndeshjeve në territorin e Rusisë, lujtja në një vend nikoqir apo neutral pa praninë e tifozëve, si dhe paraqitjen në çdo garë nën emrin “Unioni i Futbollit të Rusisë”, si dhe pa flamur apo himn.
Njoftimi i organi drejtues të futbollit vjen pas një sërë deklaratash nga federatat kombëtare të futbollit, me Federatë angleze që njoftoi se skuadrat e Anglisë nuk do të luajnë ndeshje kundër Rusisë.
Suedia, Polonia dhe Republika Çeke, të cilat të gjitha u hodhën në short në seksionin e Rusisë për play-offet kualifikuese të Kupës së Botës, po ashtu kanë thënë se nuk do të luanin kundër Rusisë.
“Asnjë kompeticion ndërkombëtar nuk do të luhet në territorin e Rusisë, ku ndeshjet “shtëpi” luhen në territor neutral dhe pa shikues”, thuhet në deklaratë.
“Shoqata anëtare që përfaqëson Rusinë do të marrë pjesë në çdo garë nën emrin “Unioni i Futbollit të Rusisë”.
“Së pari dhe më kryesorja, FIFA dëshiron të përsërisë dënimin e saj për përdorimin e forcës nga Rusia në pushtimin e saj në Ukrainë. Dhuna nuk është kurrë një zgjidhje dhe FIFA shpreh solidaritetin e saj më të thellë për të gjithë njerëzit e prekur nga ajo që po ndodh në Ukrainë. FIFA bën thirrje sërish për rivendosjen urgjente të paqes dhe për fillimin e dialogut konstruktiv menjëherë”, thuhet në deklaratën e organit qeverisës.
“FIFA mbetet në kontakt të ngushtë me Shoqatën e Futbollit të Ukrainës dhe anëtarët e komunitetit të futbollit ukrainas të cilët kanë kërkuar mbështetje për t’u larguar nga vendi për sa kohë që konflikti aktual vazhdon”.

Të ngajshme

Rrahmani: Edhe 100 herë me më thirrë Kombëtarja e mos me më fut në lojë, unë vij prapë

Hafize Elshani

Interi dominues merr fitoren minimale përballë Atletico Madridit në ndeshjen e parë

Donat Hashani

Paqe në Eindhoven mes PSV-së dhe Dortmundit

Donat Hashani