Telenews

Forcat Ajrore të ShBA-së testojnë një raketë me aftësi bërthamore

Forcat Ajrore të ShBA-së testuan të martën një raketë me rreze të gjatë me aftësi bërthamore, sipas Komandës së Goditjes Globale të Forcave Ajrore.

Raketa balistike ndërkontinentale e paarmatosur Minuteman III, u lëshua nga Baza e Forcave Ajrore Vandenberg në Kaliforni dhe udhëtoi 4200 milje në një poligon testimi pranë Ishujve Marshall.

Raketa ishte “për të demonstruar gatishmërinë e forcave bërthamore të ShBA-së dhe për të ofruar besim në vdekjen dhe efektivitetin e parandalimit bërthamor të vendit”, thuhet në një deklaratë nga Forcat Ajrore.

“Kjo nisje provë është pjesë e aktiviteteve rutinë dhe periodike që synojnë të demonstrojnë se parandalimi bërthamor i Shteteve të Bashkuara është i sigurt, i besueshëm dhe efektiv për të penguar kërcënimet e shekullit njëzet e një dhe për të siguruar aleatët tanë. Teste të tilla kanë ndodhur më shumë se 300 herë më parë. , dhe ky test nuk është rezultat i ngjarjeve aktuale botërore”, vazhdoi deklarata.

Nisja fillimisht ishte planifikuar për 4 gusht, sipas Steven Wilson, një zëdhënës i Komandës së Goditjes Globale të AF, por u vonua për shkak të shqetësimeve në lidhje me përgjigjen e Kinës ndaj kryetares së Dhomës Nancy Pelosi që vizitoi Tajvanin, konfirmoi CNN. Një zyrtar amerikan i tha CNN në atë kohë se ishte një “hap i matur”.

ShBA-ja teston rregullisht sistemin e saj të armëve ndërkontinentale për të verifikuar saktësinë dhe besueshmërinë e tij.

Të ngajshme

ZPS kërkon që Hashim Thaçit t’i vazhdohet masa e paraburgimit

Miftar Zejnullahu

Vitia deklaroi se janë të brengosur me ikjen e profesionistëve shëndetësorë jashtë vendit

Miftar Zejnullahu

Qeveria miraton tri marrëveshjet e Procesit të Berlinit

Miftar Zejnullahu