Telenews

Gazetarja serbe: Tabloidët e Vuçiqit hodhën vrer ndaj Kosovës në KiE

 

 

Gazetarja e Danas, Lidija Valtner ka paraqitur dezinformatat e tabloidëve që kontrollohen nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe lajmet e tyre me pompozitet kundër Kosovës në KiE.

Megjithatë ajo thotë se loja e bixhozit të Vuçiqit nuk i ndihmon Serbisë në “mbrojtjen e Kosovës”

Sipas gazetares së Danasit, Kosova bëri një hap të rëndësishëm drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës pothuajse në përvjetorin e pranimit të Serbisë në atë organizatë ndërkombëtare në prill 2003.

Pas votimit në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, anëtarët e qeverisë nga SNS, me ndihmën e tabloidëve, pompuan pak, dhe pak pompuan urrejtjen dhe zemërimin e akumuluar ndaj Evropës dhe evropianëve që guxuan mbështesin Prishtinën dhe “regjimin e Kurtit, i cili po kryen spastrimin etnik të serbëve dhe që “dëshiron ta kthejë popullin serb të Kosovës në skllevër”.

“Një ditë turpi, një gozhdë në arkivolin e së drejtës ndërkombëtare, një skandal, një tapet i kuq për shtetin fallco të Kurtit”, janë vetëm disa nga përshkrimet e votimit në Strasburg, ku nga 171 të pranishëm, 131 deputetë votuan “për “, 29 “kundër” dhe 11 prej tyre është “përmbajtur”.

Dhe votimi nuk u bazua në përkatësinë e një vendi anëtar të Këshillit të Evropës, përfshirë ato që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, por sipas përkatësisë partiake në familjet e mëdha partiake evropiane.

“Turma e delegacionit serb ishte aq e madhe sa përparimtarja Biljana Pantiq Prlja mori një qortim dhe iu referua Kodit të Sjelljes për prezantimin e saj. Dhe ky është imazhi që Serbia i ka dërguar botës prej vitesh, dhe qytetarët mbijetojnë dita-ditës, urdhri i pompimit të ndjenjave negative të zemërimit dhe urdhri i pompimit të ndjenjave pozitive ose negative për një shumëllojshmëri gjërash. nga politika e lartë deri tek gjërat më të përditshme”, shkruan ajo.

Tani Vuçiq, sipas Valtnerit, lë të kuptohet për një “fitore të re të madhe për Serbinë” duke shtyrë ndoshta votimin për pranimin e Kosovës më 16 maj në Komitetin e Ministrave, falë Francës, e cila mund të insistojë në gjendjen e papërmbushur të Kosovës, që është krijimi i Asociacionit.

Nëse ndodh diçka e tillë, mund të nënkuptojë se Vuçiç bëri një “marrëveshje të mirë” me Macron disa javë më parë në Paris.

Edhe pse argumenti i Serbisë për Asociacionin është i bazuar, në rrethanat e “prishjes së së drejtës ndërkombëtare në të cilën fuqitë e mëdha bëjnë ç’të duan” dhe që Vuçiq vazhdimisht e “tërheq” për ne, ai duhej të dinte dhe e di shumë mirë se. pranimi i tij i marrëveshjes në Bruksel në shkurt të vitit të kaluar, pas së cilës qëndronte e gjithë BE-ja dhe SHBA-ja, qoftë argument i palës tjetër, qoftë Kosova apo ndonjë tjetër.

Loja e bixhozit të Vuçiqit, bllofi, reagimi në vend të veprimit, serbizmi, shoqërimi me Dodikun në Parlamentin e Serbisë së Madhe dhe shtyrja e inatit për rezolutën për Srebrenicën e Serbisë në “mbrojtjen e Kosovës” nuk i ndihmon, por ia forcon pushtetin.

Këshilli i Evropës i tha Vuçiqit, në një seri raportesh të Brukselit, të ndalojë së minuari themelet e demokracisë, të vendosë shtetin e së drejtës, të merret me pasuesit e korruptuar të partisë, të çlirojë mediat… ndoshta do të forconte pozitën e Serbisë. në “luftën për Kosovën” më shumë se të gjitha marrëveshjet e tij në prapaskenë.

“Në fund të fundit, a mendoni vërtet se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës do të jetë i keq për serbët në Kosovë?”, Pyet ajo.

source

Të ngajshme

Arrestohen dy persona në Prishtinë, u gjenden substanca narkotike

Hoxhaj për mosnjohjen e Kosovës nga Spanja: Nuk i sjell nder të jetë në një barkë me Rusinë

Parashikimi i Haradinajt për zgjedhjet, prognozë interesante e tij për opozitën

Donat Hashani