Telenews

Gjenerali amerikan: Pushtimi rus zbuloi një mori dobësish në ushtrinë ruse

Gjenerali në pension i SHBA-ve, David Petraeus, thotë se rusët po përballen me një ushtri ukrainase që është jashtëzakonisht e vendosur, çuditërisht e aftë, novatore dhe një ushtri që po lufton në territorin e saj për mbijetesën e natyrshme, shkruan CNN.
Petraeus thotë se pushtuesit rusë kanë shfaqur një mori dobësish si: Planifikim të gabuar, parashikime tepër optimiste të inteligjencës për mënyrën se si do të ndodhte konflikti, nënvlerësim i forcave dhe popullit ukrainas, mirëmbajtje dhe logjistikë joadekuate, pajisje jo mbresëlënëse, një mbështetje në rekrutët dhe një paaftësi për të zhvilluar një luftë kibernetike efektive, transmeton Telenews.al
Petraeus, i cili më parë drejtoi edhe CIA-n, e vlerësoi luftën në Ukrainë në tre javët e para si shumë të fuqishme sidomos nga vendi që po e lufton pushtimin rus.
Ai thotë se është skeptik që rusët kanë mjaft forca për të marrë, aq më pak për të kontrolluar, kryeqytetin ukrainas Kiev dhe disa nga qytetet e tjera të mëdha, duke thënë se lufta e vazhdueshme urbane në përgjithësi do të favorizojë ukrainasit. Megjithatë, vë në dukje gjithashtu se rusët kanë kapacitet të madh dhe histori – për të shkatërruar qytete, objekte civile dhe infrastrukturë kritike, dhe ata do të “rrënojnë” zonat urbane në një përpjekje për të marrë kontrollin.
Njeriu i cili komandonte forcat amerikane në luftërat në Irak dhe Afganistan, në një intervistë për CNN të hënë, vlerësoi veprimet e administratës Biden dhe aleatëve të saj në javët e fundit dhe vuri në dukje se presidenti rus Vladimir Putin, në vend që ta bënte Rusinë përsëri të madhe, e ka bërë NATO-n përsëri të madhe.
Ai parashikon se rezultati më i mundshëm afatshkurtër i luftës në Ukrainë do të jetë vazhdimi i një moçalje të përgjakshme për Rusinë.
”Disi e habitshme, por jo plotësisht. Dhe ka shumë arsye për performancën e tmerrshme të rusëve. Para së gjithash, ata po luftojnë kundër një force shumë të vendosur, mjaft të aftë ukrainase, e cila përbëhet nga operacione speciale, forca konvencionale, forca territoriale dhe madje edhe qytetarë privatë, të cilët të gjithë janë të vendosur të mos lejojnë Rusinë të arrijë objektivat e saj.
”Ata po luftojnë për mbijetesën e tyre kombëtare, atdheun e tyre dhe mënyrën e tyre të jetesës dhe kanë përparësinë në terren, duke njohur terrenin dhe komunitetet. Por përtej kësaj, rusët janë çuditërisht joprofesionistë. Ata qartësisht kanë standarde shumë të dobëta kur bëhet fjalë për kryerjen e detyrave bazë taktike, të tilla si arritja e operacioneve të armëve të kombinuara, duke përfshirë armaturën, këmbësorinë, inxhinierët, artilerinë dhe mortajat. Ata janë shumë të varfër në mirëmbajtjen e automjeteve dhe sistemeve të tyre të armëve dhe kanë braktisur shumë prej tyre. Ata janë gjithashtu të dobët në furnizimin dhe detyrat logjistike”, shtoi gjenerali amerikan. /Telenews.al/

Të ngajshme

Sot shënohet 81 vjetori i lindjes së Ukshin Hotit

Donat Hashani

Lëvizja Vetëvendosje sot mban këtë aktivitet partiak

Donat Hashani

17 Qershori, Dita Botërore Kundër Thatësirës

Donat Hashani