Telenews

Haradinaj: Serbia ende dekoron kriminelët e luftës të dyshuar për vrasjen e vëllezërve Bytyqi

Ish kryeministri i Kosovës dhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar vëllezërit Bytyqi duke kërkuar që të vendoset drejtësi për rastin e tyre dhe që kriminelët për këtë rast të vendosen para drejtësisë.

“Agron, Yll dhe Mehmet Bytyqi, shtetas amerikanë, si shumë vëllezër e motra kishin lënë ëndrrën amerikane për t’iu bashkuar Ushtrisë Çlirimtare në momentet më vendimtare për Atdheun”.

“Shteti serb përpos që i ekzekutoi pa gjyq, vazhdon me injorimin e krimeve dhe me dekorimin e kriminelëve të luftës, mes tyre edhe ata që dyshohen se vranë Vëllezërit Bytyqi”, ka shkruar Haradinaj në rrjetin social ‘Facebook’.

Ndër të tjera, Haradinaj është shprehur se e bashkëndjen dhimbjen për humbjen e tyre me familjen Bytyqi.

“Shpirti human, atdhedashuria dhe heroizmi i tyre, do të përkujtohen gjithmonë!”.

Vëllezërit nga Kosova që jetonin dhe vepronin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilët gjithashtu kishin shtetësi amerikane, ishin vrarë 24 vjet më parë nga njësitë speciale të policisë serbe në territorin e Serbisë.

Të ngajshme

Gara për Topin e Artë, Rodri sposton yjet e Real Madrid-it

Erzana Fazliu

Bashkatdhetarë të shumtë kanë nisur të vijnë për pushime në Kosovë, kjo është gjendja në pikat kufitare

Erzana Fazliu

Qeveria thotë se do t’i dërgojë me kohë komentet mbi planin e zbatimit të Marrëveshjeve

Erzana Fazliu