Telenews

“Haram e paç besimin e besimtarëve”, Ahmed Kalaja i reagon Kurtit për martesat e gjinisë së njëjtë

Gjatë së premtes kryeministri, Albin Kurti, nga Berlini paralajmëroi se së shpejti do të shkojë në Kuvend për votim Projekt-Kodi Civil. Kurse premtoi se personalisht do të punojë për t’i siguruar votat.

“Kosova do të synojë që së shpejti të bëhet vendi i dytë në Ballkanin Perëndimor, pas fqinjëve tanë Mali i Zi, duke u ofruar qytetarëve të saj të drejtën e bashkimeve civile të së njëjtës gjini… Për këtë unë personalisht do të ndërtoj një shumicë parlamentare – dhe do të bëj thirrje për mbështetje të gjerë për këtë edhe nga partitë opozitare”, ka deklaruar Kurti.

E Kurtit i reaguar një imam nga Shqipëria, respektivisht imami nga Tirana, Ahmed Kalaja.

“Kurrë mos ta mundësoftë Allahu! Amin! Harram e paç besimin e besimtarëve!!!”, ka shkruar Kalaja, në Facebook.

Rreth deklarimit të Kurtit ka folur edhe deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Gramoz Agusholli, të cilin e ka lavdëruar imami nga Tirana.

“Ka akoma burra në Dardani. Bravo e madhe për ty vlla! Hallall të qoftë!”, ka shkruar Kalaja, teksa ka shpërndarë qëndrimin e Agushollit, që ka deklaruar se nuk do të ndryshoj aspak qëndrim sa i përket votës së tij rreth lejimit e bashkëjetesës për personat e gjinisë së njëjtë.

“Ai mundet ndonjë trysni me pas, por nuk ka me ndiku me trysni tek unë. Unë mendoj përtej trysnisë, përtej partisë e para se gjithave, mendoj për popullin, kur janë këto çështje në pyetje’’, ka deklaruar Agusholli.

source

Të ngajshme

Normalizohet qarkullimi në pikat kufitare me Serbinë

Sveçla me çiklistët shkojnë në Bërnjak, bëjnë homazhe edhe te pllaka e heroit Enver Zymeri

Lancaster: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO