Telenews

Havai: Vullkani më i madh aktiv në botë ka shpërthyer

havai:-vullkani-me-i-madh-aktiv-ne-bote-ka-shperthyer

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së njoftoi sot se vullkani Mauna Loa në Havai, vullkani më i madh aktiv në botë, shpërtheu mbrëmë.

Në njoftimin për shtyp saktësohet se të dielën në mbrëmje ka nisur shpërthimi në kalderë, zgjerimi i kraterit të krijuar në majë të vullkanit.

“Në këtë kohë, rrjedhat e llavës janë të kufizuara në zonën poshtë majës së vullkanit dhe nuk kërcënojnë vendbanimet në bazë”, thuhet në deklaratë.

Shërbimi Gjeologjik i Havait njoftoi se helikopterët do të fluturojnë mbi zonën më të gjerë të shpërthimit për të analizuar shpërthimin dhe sasinë e tymit dhe hirit të lëshuar.

Të ngajshme

Edi Rama sulmohet me “serum” nga deputetët e opozitës

Miftar Zejnullahu

Vuçiq: Nuk guxoj ta prezantoj të gjithë planin evropian

Donat Hashani

Deputeti kapet duke luajtur shah në seancën e Kuvendit

Miftar Zejnullahu