Telenews

Holanda përjashtohet nga finalja e Eurovisionit

Unioni Evropian i Transmetuesve (European Broadcasting Union –EBU) sot ka marrë vendimin për të përjashtuar Holandën nga konkurrimi në finalen e madhe të Eurovision, raporton BBC.

Ky vendim erdhi pasi përfaqësuesi i Holandës në Eurovision të premten u tërhoq nga prova e parë e kostumeve për finalen e madhe të “Eurovision 2024”, duke pritur një hetim për një incident që ai kishte shkaktuar në prapaskenë.

Në një deklaratë të EBU, organizatori tha: “Artisti holandez Joost Klein nuk do të konkurrojë në finalen e madhe të Eurovision Song Contest të këtij viti. Policia suedeze ka hetuar një ankesë të bërë nga një anëtare femër e ekipit të Eurovisionit pas një incidenti që ndodhi pas performancës së tij në natën gjysmëfinale të së enjtes. Ndërsa procesi ligjor vazhdon, nuk do të ishte i përshtatshëm për të vazhduar në konkurs. Dëshirojmë të bëjmë të qartë, në kundërshtim me disa raportime mediatike dhe spekulime në rrjetet sociale, ky incident nuk përfshinte asnjë artist tjetër apo anëtar të delegacionit”, thuhet në deklaratë.

Me largimin e Holandës, në finale do të garojnë 25 këngë.

source

Të ngajshme

Meriton Mjekiqi largohet i pari nga pesë finalistët

Donat Hashani

Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros

Donat Hashani

Egla Ceno shpallet fituese e “Big Brother Vip Albania 3”

Donat Hashani