Telenews

Kamberi mban takime në PE dhe KiE, diskuton për diskriminim e shqiptarëve në Preshevë

Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka mbajtur takime në Parlamentin Evropian (PE) dhe Këshill të Evropës (KiE).

Në këto takime është diskutuar për diskriminimin e vazhdueshëm të shqiptarëve, veçanërisht në Preshevë.

“Kërkuam përmbushjen e të drejtave themelore të shqiptarëve në Luginë, duke përfshirë integrimin e tyre në shoqëri dhe në strukturat indtitucionale e publike”, ka shkruar Kamberi.

Ai ka bërë të ditur se kanë insistuar në implementimin e marrëveshjeve të cilat sipas tij, i ka nënshkruar Beogradi me përfaqësuesit instituciinal e politik të Luginës së Preshevës dhe vendosjen e simetrisë për të garantuar të drejtat e shqiptarëve.

“Faleminderit për përkrahjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Këshillit Kombëtar Shqiptarë sikurse edhe Flora Ferati-Sachsenmaierdhe të gjithë të përfshirët në këtë nismë të rëndësishme”, ka shkruar tutje deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë.

Në fund ai është shprehur se janë bashkë për drejtësi dhe barazi për të gjithë.

source

Të ngajshme

“Jemi një hap larg zgjedhjeve” – Abdixhiku kërkon dorëheqjen e Kurtit

SHBA këmbëngulëse në Asociacion, nënsekretarja shpreh shqetësime për disa vendime të qeverisë

Zyrtare: Arsim Kabashi dënohet për sulmin ndaj trajnerit të Fushë Kosovës

Donat Hashani