Telenews

KANADAJA PËRFORCON UKRAINËN ME ARMATIM TË RËNDË

Kanadaja është shmangur të japë detaje ndërkohë që ka njoftuar një dërgesë të re më armë për Ukrainën e cila përgatitet për një sulm të ri rus.
Ministrja kanadeze e Mbrojtjes, Anita Anand në një deklaratë për mediat tha se “Ukrainës i kemi dërguar një sërë obusësh të llojit M-777”. Lidhur me këtë ajo nuk ka hyrë në detajet për numrin e tyre dhe municionet e dhëna.
Anand ka nënvizuar se ndihma me armë për Ukrainën është realizuar “bashkë me aleatët e SHBA-së”.
Kryeministri kanadez, Justin Trudeau në fillim të javës foli rreth një plani për të dërguar ndihmë për Ukrainën të cilin ai e emërtoi si “artileri të rëndë”, por nuk dha asnjë detaj se çfarë do të dhuronte ushtria e Kanadasë.
Ditën e mërkurë, në një pyetjeje lidhur me këtë temë, Trudeau u përgjigj: “Nuk mund të jap detaje se çfarë do t’u japim atyre dhe si do ta dërgojmë këtë”.
Kanali i lajmeve CBS, bazuar në informacionin e siguruar nga një burim për të cilin nuk ndan emrin e tij, ka pretenduar se Kanadaja i ka dërguar Ukrainës 4 artileri fushore dhe se nuk dihet numri i municioneve në dërgimin e armëve.
Kanadaja pak kohë më parë ka dërguar në Ukrainë disa nga stoqet e saj të vjetruara të armëve anti-tank Carl Gustaf ndërsa ministria e Mbrojtjes kishte vënë në dukje se për ukrainasit kanë siguruar “një numër të konsiderueshëm raketash kundër autoblindave” të cilët ata kishin kërkuar.

Të ngajshme

Olta Gixhari zgjedh të largohet nga BBVIP, Luizi mundohet t’i ndryshojë mendjen: Rri moj burrneshë, nuk ke pse ikën

Donat Hashani

Kurti takoi përfaqësuesit e shoqatës së ish të burgosurve politikë të Kosovës

Donat Hashani

Tirana me çmimet e apartamenteve më të shtrenjta pas Parisit dhe Beogradit

Donat Hashani