Telenews

KAQ GJENERALË RUSË KANË VDEKUR DERI TANI NË UKRAINË

Sipas ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës, gjenerali rus, Yakov Rezantsev, i cili thuhet se vdiq të shtunën, është oficeri i rangut më të lartë për t’u vrarë.
Ekspertët thonë se morali i ulët mes trupave ruse i ka detyruar oficerët e lartë të afrohen në vijën e frontit.
Korrespondenti i BBC-së i sigurisë, Frank Gardner thotë se vdekjet e raportuara mund të jenë pjesërisht si rezultat i gjeneralëve që duhet t’i afrohen luftimeve për të larguar trupat e tyre nga bllokimi.
Një oficer në pension i ushtrisë britanike tha se vdekjet e gjeneralëve sugjeronin gjithashtu një “fushatë snajperësh shumë të suksesshme që mund të degradonte strukturat e komandës ruse”.

Të ngajshme

Panik në fluturimin Londër-Singapor, një i vdekur dhe 7 të lënduar rëndë për shkak të turbulencave të forta

Donat Hashani

Zyrtare: Arsim Kabashi dënohet për sulmin ndaj trajnerit të Fushë Kosovës

Donat Hashani

E rrezikshme: Bien skelet e një ndërtese në kryeqytet

Donat Hashani