Telenews

Karbohidratet që nuk duhet t’i konsumoni kurrë nëse dëshironi të humbni peshë

Karbohidratet luajnë një rol kyç në dietën tonë, duke siguruar energji për funksionet trupore. Megjithatë, kur bëhet fjalë për humbje peshe, jo të gjitha karbohidratet krijohen të barabarta.

Përderisa disa janë thelbësore për një dietë të ekuilibruar, të tjerat mund të pengojnë përpjekjet për humbje peshe. Të kuptuarit e ndryshimit midis karbohidrateve ‘të mira’ dhe ‘të këqija’ është thelbësore, transmeton Telenews.al

Karbohidratet komplekse që gjenden në drithërat, frutat dhe perimet, ofrojnë lëndë ushqyese dhe fibra thelbësore, duke kontribuar në ndjenjën e ngopjes dhe një çlirim të qëndrueshëm të energjisë. Nga ana tjetër, karbohidratet e rafinuara ose të thjeshta, që gjenden shpesh në ushqimet me sheqer dhe ushqimet e përpunuara, mund të çojnë në rritje të shpejtë dhe rënie të niveleve të sheqerit në gjak, duke sabotuar potencialisht qëllimet e humbjes së peshës.

Një lloj karbohidratesh duhet shmangur sa më shumë që të jetë e mundur nëse jeni në një rrugëtim për humbje peshe. Gjegjësisht, karbohidratet shumë të përpunuara, si karbohidratet e rafinuara, pijet me sheqer dhe ushqimet e përpunuara, janë fajtorët që duhen shmangur.

Karbohidratet shumë të përpunuara mund të pengojnë ndjeshëm përparimin e humbjes së peshës. Këto karbohidrate, që gjenden shpesh në ushqime me sheqer, bukë të bardhë dhe ushqime të ndryshme të përpunuara, i nënshtrohen rafinimit të gjerë që heq lëndët ushqyese dhe fibrat thelbësore.

Ato përfshijnë drithëra të rafinuara, si buka e bardhë, orizi i bardhë dhe brumërat, të cilat nuk kanë fibra dhe lëndë ushqyese. Ushqimet me sheqer dhe pijet (si biskotat, karamelet dhe pijet e gazuara) ofrojnë ‘kalori boshe’ dhe mund të çojnë në rritje të sheqerit në gjak. Dhe ushqimet shumë të përpunuara, duke përfshirë patatet e skuqura, ushqimet me mikrovalë dhe ushqimet e shpejta, shpesh janë të pasura në kalori, sheqer dhe yndyra të pashëndetshme.

Duke folur për She Finds, Dr. Kezia Joy ka vënë në dukje se ka disa arsye pse duhet t’i shmangim këto karbohidrate jo të shëndetshme që përfshijnë peshën tonë dhe mirëqenien e përgjithshme.

“Ato priren të kenë një indeks të lartë glikemik duke shkaktuar rritje të shpejtë të sheqerit në gjak dhe niveleve të insulinës, të cilat mund të çojnë në rritjen e urisë dhe të ngrënit e tepërt. Gjithashtu kanë mungesë të ushqyesve thelbësorë dhe fibrave, të cilat janë të rëndësishme për mbajtjen e ndjenjës së ngopjes dhe shëndetit të përgjithshëm. Përveç kësaj, mund të kenë shumë kalori, duke e bërë të lehtë marrjen e shumë kalorive pa u ndier të ngopur”, është shprehur ajo.

Të ngajshme

Truku për të fjetur rehat kur është vapë dhe pa ajër të kondicionuar

KushtrimGuraj

10 shenja që tregojnë se nuk po kujdeseni si duhet për trupin dhe mendjen tuaj

KushtrimGuraj

Çfarë i ndodh trupit nëse mbani klimën lëshuar gjatë gjithë ditës?

KushtrimGuraj