Telenews

KËSHILLI I SIGURIMIT TË OKB-SË SOT MBLEDHJE URGJENTE

Një mbledhje urgjente e Këshillit të Sigurimit të OKB-së do të mbahet sot për të trajtuar krizën e përshkallëzuar humanitare në Ukrainë.
ShBA, Britania, Franca, Irlanda, Norvegjia dhe Shqipëria kërkuan takimin, raportojnë burime diplomatike, pas rritjes së bombardimeve ndaj zonave civile ditët e fundit.
ShBA, Britania e Madhe dhe Franca janë anëtarë të përhershëm të këshillit së bashku me Rusinë dhe Kinën.
Raportohet se po zhvillohen gjithashtu diskutime për të krijuar një rast që presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky të flasë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, e cila përbëhet nga të gjitha shtetet anëtare, shkruan BBC.

Të ngajshme

Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evropian

Erzana Fazliu

Clark emërohet anëtar nderi i Odës Ekonomike Amerikane të Kosovës dhe i Bordit të Guvernatorëve të saj

Erzana Fazliu

Lansohet “Dritarja për investime të diasporës”, Kurti: 100 milionë euro për investimet e mërgatës

Erzana Fazliu