Telenews

KËTO JANË NGJARJET KRYESORE TË DITËS SOT NË KOSOVË

Ngjarjet kryesore të ditës sot në Kosovë.

  1. Ngjarjet e datës 14 prill 2022:

– Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancës plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)
– Mbahet takimi i 213-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

– Me rastin e Ditës së të Mbijetuarave të Dhunës Seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë së bashku me përfaqësueset e organizatave, të cilat përfaqësojnë interesin e të mbijetuarave të dhunës seksuale gjate luftës në Kosovë, do ta hapë ekspozitën, e cila organizohet nga Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu për të ilustruar shpresat dhe nevojat e të mbijetuarave të dhunës seksuale të luftës në Kosovë, ku edhe do të ketë deklarim për media. (Oborri i Kuvendit, ora 10:30)
– Komuna e Rahovecit organizon diskutim publik mbi prioritetet e propozuara nga ana e komunës, të cilat korrespondojnë me planet zhvillimore të komunës dhe synojnë të jenë në përputhshmëri me nevojat dhe kërkesat e qytetarëve. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:30)
– Në kuadër të vizitave në komunat e vendit, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu do të vizitojë komunën e Mitrovicës më ç’rast do të ketë takim me kryetarin e komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza. (Ndërtesa e Komunës së Mitrovicës, ora 12:00)
– Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia Qëndrore e PDK-së, ora 13:00)

– Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu vendosë lule tek pllaka përkujtimore në lagjen e Kovaçëve. (Lagja e Kovaçëve në Mitrovicë, ora 13:00)
– Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu viziton shkollën fillore të mesme të ulët “Ismail Qemali”. (Objekti i shkollës ‘Ismail Qemali’, ora 13:30)
– Instituti Kombëtar Demokratik organizon ditën e dytë të diskutimit për sfidat dhe ruajtjen e integritetit të informacionit. (Klan Arena, Ish Fabrika e Amortizatorëve, ora 14:00).

Të ngajshme

Lushtaku viziton Ganimete Musliun në Gjermani pas operimit në zemër, ka fjalë të mëdha për të

Edmond Vila

Kurti në Londër: Britania ishte ndër zërat më të lartë në thirrjen për ta ndaluar gjenocidin në Kosovë

Edmond Vila

Po voziste gati trefishin e shpejtësisë së lejuar, gjobitet 21-vjeçari në Kaçanik

Edmond Vila