Telenews

Këto ngjarje e përshkojnë ditën e sotme në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Presidentin e Këshillit Kombëtar të Zvicrës, Eric Nussbaumer. Mediat mund të marrin pamje në oborrin e Qeverisë. Ato duhet të jenë aty më së voni në ora 08:10. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 08:30)

Vazhdon procesi gjyqësor në rastin Thaçi dhe të tjerët. (Hagë, ora 09:00-16:30)

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) mban mbledhjen e radhës.(Salla e takimeve, kati VI, objekti i Këshillit Prokurorial të Kosovës, ora 09:00)

Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me nivelin e menaxhimit të marrëdhënies së punës të anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm dhe zyrtarëve të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës harton listën e dëshmitarëve për intervistim në komision.(Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 09:00)

Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin me amendamente i Komisionit Funksional për Projektligjin nr.08/L-288 për Mbrojtjen e Konsumatorit, si dhe Raportin me amendamente të Komisionit Funksional për Projektligjin nr. 08/L-295 për kripto-asetet. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 09:30)

Kuvendi i Kosovës mban seancë të jashtëzakonshme në nderim të Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë-Bosnje e Hercegovinë.(Kuvendi i Kosovës, Salla N506 09:30)

Vazhdimi i Seancës plenare në Kuvendin e Kosovës, në rend dite mbi 30 pika për shqyrtim. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)

Drejtoria e Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, në kuadër të hartimit të planit të hollësishëm rregullues “Parku i Biznesit”, organizon takim publik për informimin e bizneseve rreth Zonës Ekonomike. (Zona Ekonomike, Prizren 10:30)

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, mban konferencë për medie. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), me përkrahje të Byrosë për Çështje të Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Sundimit të Ligjit (INL) – Departamenti i Shtetit Amerikan dhe të National Endoëment for Democracy publikon raportin “Integriteti i Gjyqtarëve dhe Prokurorëve” (Problemet kushtetuese dhe ligjore të Projektligjit aktual).(Hotel Sirius, ora 10:00 – 11:00)

Federata e Hendbollit mban konferencë për media  lidhur me Organizimin  e Kampionatit Europian M20  për meshkuj,  që mbahet në Prishtinë prej 13 deri më 21 korrik 2024.( Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, Salla e sporteveorës, ora 11.00)

Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 13:00)

Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë (FDHK) hapë ekspozitën “Një Ditë” kuruar nga Blerta Hoçia dhe realizuar nga FDHK. (Biblioteka ‘Hivzi Sulejmani’, Dardani, Prishtinë, ora 18:00).

Pritje e organizuar e Ambasadës së Francës në Kosovë për Ditën Kombëtare të Francës. Ambasadori i Francës, Olivier Guerot, mirëpret autoritete të larta të Kosovës, sportistë dhe amatorë të sportit, përfaqësues të bashkësisë ndërkombëtare, si dhe pjestarë të komunitetit francez në Kosovë. (Amfiteatri Gërmia, ora 18:30)

OJQ-së së Shoqatës Boshnjake Hanuma organzion shfaqjen e filmit: Quo Vadis, Aida? nga drejtoresha e BiH Jasmila Zbaniç. Kjo ngjarje shërben si një mundësi për t’u bashkuar dhe reflektuar mbi këtë datë të rëndësishme në histori, duke nderuar kujtimin e viktimave të gjenocidit të Srebrenicës. (Kinema Armata, Prishtinë, ora 20:00)

OJQ-së së Shoqatës Boshnjake Hanuma përkujtuar të gjitha viktimat e gjenocidit të Srebrenicës. (Sheshi Skënderbeu, para Teatrit Kombëtar, ora 20:30)

Të ngajshme

Pjetër Shala shpallet fajtor, Gjykata Speciale e dënon me 18 vjet burgim

Erzana Fazliu

Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evropian

Erzana Fazliu

“Kam fjetur shumë net duke ëndërruar për këtë ditë”, Mbappe flet pas firmës me Realin

Erzana Fazliu