Telenews

Korrje shirjet, rendimenti i grurit këtë vit paralajmërohet të jetë në sasi rekorde

ukraina:-shantazhi-rus-ne-lidhje-me-eksportin-e-grurit-deshtoi

Viti 2024 për sa i përket korrjes së grurit, paralajmërohet të jetë goxha i bereqetshëm.

Këtë e ka thënë Ministri i Bujqësisë, Faton Peci.

Peci teksa ka njoftuar se do të marrë pjesë në fushatën e korrje-shirjeve që nisë sot në Novolan të Vushtrrisë, ka thënë se “për herë të parë Kosova sivjet do të sigurojë bukën e motmotit pasi korrje-shirjet po japin rezultate të mira.

“Jam rrugës për në Novolan të Vushtrrisë, aty ku zyrtarisht po fillojmë fushatën për korrje-shirjeve për këtë vit. Në vizitën e 287-të prej që jam ministër, të dhënat nga terreni tregojnë që fatbardhësisht për herë të parë në historinë e Kosovës së pasluftës, ne sigurojmë bukën e motmotit. Një angazhim i tillë është falë përkrahjes së Qeverisë, punë së fermerëve dhe begatisë prej Zoti”, ka thënë Peci.

Të ngajshme

Dhurata Dora, këngëtarja e vetme shqiptare, që performon në mesin 200 yjeve botërore në Rumani

Erzana Fazliu

Inspektorati në aksion – punëtorët e ndërtimtarisë dhe gratë shtatzëna duke punuar përkundër vendimit të MSH-së

Erzana Fazliu

Akademiku serb: Kosova de facto u pavarësua 25 vjet më parë – jam pro Kosovës në OKB

Erzana Fazliu