Telenews

Krejt çka duhet të dini për çipin në tru

 

 

Elon Musk përmes Neuralink, implantoi një çip kompjuteri në trurin e një personi të dielën, bëri të ditur vetë ai.

Çfarë është implanti i trurit të njeriut?

Studiuesit thonë se një “interface” tru-kompjuter do t’i lejojë një personi të përdorë mendimet e tij për t’i kontrolluar një pajisje si një kompjuter ose një telefon.

Si funksionon?

Mjekët i vendosin këto lloj pajisjesh në sipërfaqen e trurit ose thellë në të.

Pajisja e Neuralink ka madhësinë e një monedhe; Synchron’s është një pajisje e vogël e ngjashme me stentën që shkon në enët e gjakut në tru. Pajisjet përfshijnë disa elektroda që nuk mund të lexojnë mendimet e një personi, por ato në fakt vëzhgojnë dhe interpretojnë sinjalet e dërguara nga neuronet, qelizat nervore që përdorin elektricitet dhe kimikate për të dërguar sinjale nga truri juaj në pjesën tjetër të trupit tuaj për ta ndihmuar atë të lëvizë, të marrë frymë, të flasë dhe të hajë.

“Duke përdorur përparimet e fundit në teknologji që erdhën gjatë 30 ose 40 viteve të fundit, ne më në fund kemi pasur fuqi të mjaftueshme përpunuese për të ndërtuar dhe trajnuar algoritme matematikore për të bërë vlerësime se si mund të duket ai informacion, dhe më në fund kemi fuqinë llogaritëse për të bëni këto vlerësime në kohë reale”, tha Dr. Paul Nuyujukian për CNN, profesor i bioinxhinierisë dhe neurokirurgjisë, i cili drejton Laboratorin e Ndërlidhjes së Trurit në Universitetin e Stanfordit.

Megjithëse teknologjia është ende e re, tha ai, puna bazohet në shkencën bazë se si truri kontrollon lëvizjet.

Si do të përdoren këto pajisje?

Qëllimi fillestar është që t’i ndihmojë dikuj që ka pësuar një goditje në tru ose që ka një sëmundje degjenerative motorike si ALS ose probleme të tjera fizike, të komunikojë drejtpërdrejt përmes implantit me një pajisje të jashtme si telefoni, tableti ose kompjuteri.

Në vitin 2021, Neuralink tregoi se si funksionoi kjo përmes një majmuni të quajtur Pager, i cili kishte dy nga këto pajisje wireless të implantuara në trurin e tij. Pajisjet lejuan Pager-in të kontrollonte mendimet e tij dhe të luante një lojë të quajtur “mendje pong”.

Pajisjet mund të jenë në dispozicion deri në 10 vitet e ardhshme.

Të ngajshme

Sarrazin: Rruga e zgjedhur nga Kurti në dialog, mund të mos jetë në interesin e Kosovës

Edmond Vila

Aksidentohen tri vetura në rrugën Prishtinë-Podujevë, lëndohen pesë persona

Edmond Vila

Të hënën pritet asfaltimi i një pjesë të korsisë në rrugën Prishtinë-Mitrovicë

Donat Hashani