Telenews

Kryediplomatja gjermane: “Kosova i takon Këshillit të Evropës”

 

 

Çështja e anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës, është diskutuar sot edhe në Bundetagun gjerman.

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, në fjalën e saj para deputetëve gjerman ka thënë se “Kosova si vendi më i ri në demokracinë evropiane, i takon Këshillit të Evropës”

“Mirënjohës për punën intensive të deputetëve gjerman. U bëj thirrje të gjithë të përfshirëve dhe Kosovës të bëjnë gjithçka që është në fuqinë e tyre për të arritur shumicën e nevojshme për anëtarësim sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Baerbock.

Ndërkaq, Ambasada e Gjermanisë në Kosovë tha sot se zotimi i Qeverisë së Kosovës për dërgimin e një draft-statuti të Asociacionit në Gjykatën Kushtetuese në fund të muajit maj, nuk “është hap konkret” për anëtarësimin e Kosovës në KiE në mbledhjen e 16 dhe 17 majit të Komitetit të Ministrave të KiE-së.

Të ngajshme

Një e mitur dyshohet se u sulmua seksualisht në Podujevë

Dorëheqja e Kurtit e vetmja zgjidhje për zgjedhje, thotë Rukiqi

Dyshohet se një grua u dhunua dhe u grabit në Gjilan