Telenews

KRYEMINISTRI DËNON MASAKRËN E RUSISË NË BUCHA

Ai duke folur për varret masive e shtëpi të djegura në këtë qytete ka thënë se këto janë skena të njohura nga regjimet gjenocidale.
“Varret masive, njerëz të vrarë brutalisht me pjesë trupi të humbur, shtëpi të djegura dhe qytete të kthyera në rrënoja janë të gjitha skena të njohura nga regjimet gjenocidale. Autorët e masakrës në Bucha duhet të sillen para drejtësisë dhe Rusia duhet të mbajë përgjegjësi”, ka shkruar Kurti në Twitter.
Në qytetin Bucha, në afërsi të Kievit, janë gjetur dhjetëra viktima civile pas tërheqjes së forcave ruse.
Kryebashkiaku Anatoly Fedoruk, ka thënë të shtunën për AFP-në se në këtë vend tashmë janë varrosur 280 njerëz në varre masive.
Këtë masakër e kanë dënuar shumë liderë shtetërorë.

Të ngajshme

Kurti: Serbia ende i sheh si shtete të përkohshme Kosovën, Malin e Zi e Bosnjën

Donat Hashani

Arrestohet ish zyrtarja e kryeministrisë Alda Klosi, akuzohet për pastrim parash

Miftar Zejnullahu

“New York Times” sjell detaje të reja për dosjen McGonigal ky dyshohet të jetë i përfshirë Edi Rama

Miftar Zejnullahu