Telenews

Magjia që sjellë lëngu i karrotës për shëndetin e njeriut

Lëngu i karotës njihet tashmë prej kohësh për vlerat e tij, rëndësi të veçantë ka fituar sidomos kohët e fundit. 

Lëngu i karotës dhe përfitimet për shëndetin tuaj:

Është zbuluar qe ai pastron mëlçinë. Lëngu i karotes pastron organizmin në mënyrë efektive nga ndotjet. Organizmi pastrohet aq intensivisht nga ndotjet që janë nxjerrë jo vetëm me anë të jashtëqitjes dhe urinës, por edhe nga poret e lëkurës. Këto ndotje të shkrira përmbajnë pigmentin e verdhë ose portokalli, prandaj lëkura nganjëherë zverdhet. Kjo vetëm dëshmon rreth një proces tepër intensiv të mëlçive.

Shëron kancerin, lidh radikalet e lira, shëron efektivisht formimet (tumore) të reja.

Shëron sëmundjet e stomakut dhe të zorrëve. Fakti që lëngu i karotës shëron ulcerën dhe tumorin, është zbulimi i shekullit 20. Në fakt, është hipotezë që një prej shkaqeve kryesore të formimit të ulçerëve dhe tumoreve është ngarkesa e vazhdueshme të sistemit nervor, sidomos gjatë fëmijërisë. Prandaj mjekimi i këtyre sëmundjeve duhet të fillojmë me sqarimin e shkaqeve, të cilat kanë stimuluar acarimin e sistemit nervor (urrejtja, frika, zilia etj.)

Stabilizon tretjen dhe metabolizmin, ndihmon të shërohesh nga sëmundjet e ndryshme të lëkurës – p.sh. në rastin e pranisë së shume forunkujve (puçrrave në lëkurë), pezmatimin të lëkurës etj.,

Nxjerr jashtë gurët e tëmthit, pastron gjakun, forcon zemrën dhe sistemin e qarkullimit të gjakut;

Forcon organizmin, sidomos në rastin e ftohjes. Nëse keni rrufë, pikoni ne hundë lëng karote 3-4 herë në ditë.

Lëngu i karotës ndihmon në raste e lodhjes, shton oreksin;

Forcon dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve, përmirëson shikimin;

Të çliron nga stresi, këshillohet në rastet e depresionit;

Përdoret edhe për të shëruar shterpësinë (papjellorinë).

Çfarë përmban?

Vitamina PP, B2, B6, C dhe E.

Shumë hekur, kobaltin, bakër, Beta-karotin që e bën atë një prej mbrojtësit më të fortë të imunitetit. Ai e forcon membranat mukoze në të gjithë organizmin, duke e mbrojtur atë nga hyrja e viruseve dhe e baktereve. Gjithashtu vepron si faktor të kopjimit të gjeneve në bërthamën e qelizave. Metabolizmi mund të stimulohet dhe aktivizohet vetëm nga karotina.

Lëngu i karotës ka gjithashtu shumë vitamën A. Ai stimulon sintezën e albuminit dhe inkurajon rritjen e organizmit. Prandaj është shumë i këshillueshëm për fëmijët e prapambetur në aspektin fizik dhe mendor.

Lëngu i karotës është gjithashtu burim i pazëvendësueshëm selenit. Seleni është mikroelementi më i rëndësishëm për të mbajtur funksionimin e shëndetshëm të imunitetit. Ai mbron qelizat nga proceset e liga.

Lëngu i karotës mund të përdoret së bashku me çdo lëng tjetër.

Përdorimi:

Sipas shëndetit individual të personit, ai mund të përdor lëngun e karotës nga 0,5 deri në 3-4 litra në ditë.

Vini re! Nëse pini për ditë gjysmë litër lëng karote, organizmi juaj do të marrë një sasi të mjaftueshme të kalciumit. Nuk këshillohet të teproni me lëngun e karotës, sepse në rastin e mbidozimit të karotinës zverdhet lëkura.

Duke mjekuar veten me lëng karote, duhet të përjashtoni plotësisht nga menynë tuaj produkte që përmbajnë sheqer, niseshte dhe çdo lloj brumrash.

Mbani mënd, që lëngu i karotës duhet të jetë i pastruar plotësisht nga pjesëzat e thata, çfarë është e mundur vetëm duke përdorur shtrydhësen elektrike.

The post Magjia që sjellë lëngu i karrotës për shëndetin e njeriut appeared first on tëvë1.

Të ngajshme

Gripi sezonal/ Rreth 20% e pacientëve me shenja të virozave në tremujorin e parë të vitit

Nga e marta rikthehet pluhuri saharian në Kosovë

FSSh pagoi borxhe mbi 23 milionë Euro në vitin 2023, afër 18 milionë spitaleve në Turqi