Telenews

MINISTRI RUS I MBROJTJES PËSON SULM NË ZEMËR, POR CILA ËSHTË ARSYEJA?

Ministri i mbrojtjes i Putinit, Sergei Shoigu, ka pësuar një “sulm në zemër, jo për shkaqe natyrore” por për shkak të 20 gjeneralëve që “janë arrestuar” si rezultat i dështimit të pushtimit në Ukrainë.
Një biznesmen ruso-izraelit ka pretenduar se ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu ka pësuar një atak në zemër, për të cilin ai dyshon se nuk është shkaktuar shkaqe natyrore.
Shoigu, i cili ka qenë krahu i djathtë i Putinit dhe udhëheqësi i ushtrisë ruse për një dekadë, ishte shtylla kryesore në javët e para të luftës në Ukrainë, por kohët e fundit u zhduk nga konferencat e rregullta të Kremlinit, raporton Daily Mail.
Kishte dyshime për tensione midis Putinit dhe Shoigut në fund të marsit për përparimin e ngadaltë të pushtimit, me inteligjencën amerikane që sugjeroi se dyshja u ndanë kur Putin mësoi për shkallën e humbjeve ruse në Ukrainë.
Por Shoigu, 66-vjeçar, tani mendohet se është në kujdesin intensiv pasi pësoi “një atak masiv në zemër”, i cili “nuk mund të kishte ndodhur për shkaqe natyrore”, sipas Leonid Nevzlin, duke sugjeruar se aleati i vjetër i Putinit mund të ketë qenë subjekt i një atentati.
“Përpjekje e urdhëruar nga shefi i tij”, ka thënë ai.
Shoigu u pa për herë të fundit dje në një video-konferencë me Putinin dhe ministra të tjerë, por nuk foli, dhe ka spekulime se Kremlini po përdor pamjet e regjistruara më parë të Shoigut që nga tërheqja e tij nga daljet publike javë më parë.
Nevzlin, është një nga disa biznesmenët rusë që u detyruan të iknin kur u vunë në shënjestër nga Kremlini më 2003, pasi Putini vendosi të kapte kompaninë e naftës Yukos.
Ai u dënua në mungesë me burgim të përjetshëm në vitin 2008, ndërsa Kremlini persekutoi drejtuesit më të lartë të Yukos dhe muajin e kaluar njoftoi se po hiqte dorë nga pasaporta ruse dhe deklaroi se “çdo gjë që prek Putin vdes”.

Të ngajshme

Kryetari Hyseni tregon se kur përfundon Autostrada e Gjilanit

Donat Hashani

Milaim Zeka trondit me deklaratën për Xhelal Sveçlën

Edmond Vila

Vuçiq për vendimin e BQK-së për dinarin: Më dalin lotët kur shohë serbët që presin para bankomateve

Edmond Vila