Telenews

Mushkolaj i shqetësuar me miratimin e Projektligjit për KPM-në: Pushteti synon kontrollin mbi mediat

Kryetari i Këshillit të Mediave të Shkruara në Kosovë, Imer Mushkojal, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, e cila sot e ka miratuar në lexim të parë Projektligjin për Këshillin e Pavarur të Mediave.

Përmes këtij projektligji, ka thënë Mushkolaj, pushteti synon kontrollin mbi mediat.

Në profilin e tij në “Facebook”, Mushkolaj ka shkruar se projektligji në fjalë nuk i përmbush standardet evropiane.

“Nëpërmjet ligjit për KPM-në, i cili u miratua sot, pushteti synon kontrollin mbi mediat. Miratimi i këtij ligji – pjesa më e madhe e të cilit, sipas ekspertëve, nuk i përmbush standardet europiane – është goditja më e madhe ndaj lirisë së mediave dhe përpjekje për t’i kapur mediat”, ka shkruar Mushkolaj.

Të ngajshme

Dhurata Dora, këngëtarja e vetme shqiptare, që performon në mesin 200 yjeve botërore në Rumani

Erzana Fazliu

Inspektorati në aksion – punëtorët e ndërtimtarisë dhe gratë shtatzëna duke punuar përkundër vendimit të MSH-së

Erzana Fazliu

Akademiku serb: Kosova de facto u pavarësua 25 vjet më parë – jam pro Kosovës në OKB

Erzana Fazliu