Telenews

NATO pajtohet për ta forcuar mbrojtjen lindore

Udhëheqësit e aleancës ushtarake perëndimore të NATO-s, janë dakorduar që të forcojnë mbrojtjen e tyre në lindje si përgjigje e pushtimit rus të Ukrainës.

“Kemi aktivizuar planet e mbrojtjes së NATO-s, kemi vendosur elementë të Forcës së Reagimit të NATO-s dhe kemi vendosur 40,000 trupa në krahun tonë lindor,” thuhet në një deklaratë të përbashkët pas bisedimeve në Bruksel, raporton BBC.Shefi i Aleancës Jens Stoltenberg tha më herët se katër grupe të reja beteje do të dërgohen në Sllovaki, Hungari, Bullgari dhe Rumani.
 

Të ngajshme

Video e re e 20-vjeçarit duke u pozicionuar për të qëlluar Trump

Donat Hashani

Dalin pamjet: 20-vjeçari që sulmoi Trumpin nuk ishte brenda turmës, qëndronte në çatinë e një fabrike

KushtrimGuraj

Atentat ndaj Donald Trump, identifikohet autori 20-vjecar. Biden: Të gjithë duhet ta dënojmë ngjarjen

KushtrimGuraj