Telenews

“Opozita të bëhet gati”, Kurti deklarohet sërish për mbajtjen e zgjedhjeve

 

 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur sërish rreth mundësisë së mbajtjes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme.

Gjatë një paraqitje të tij sot, Kurti ka thënë se “opozita duhet të bëhet gati”.

“Opozita duhet të bëhet gati. Ne jemi gjithmonë gati, përndryshe nëse ata janë rehat shkon mandati”, – ka thënë ai sipas EO.

Vlen të përmendet se pas takimit me kreun e PDK-së, Memli Krasniqi, kryeministri Kurti takoi edhe partnerët e koalicionit, partinë “Guxo”.

Kryeministri Kurti i shoqëruar nga shefja e grupit parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila, u takuan me kryediplomaten Donika Gërvalla dhe ministrin e Bujqësisë, Faton Peci.

Temë diskutimi ishin zgjedhjet të cilat po i kërkon opozita. Megjithatë, nga ky takim doli se nuk mund të ketë diskutime serioze për zgjedhje, pa pasur harmonizim ndërmjet opozitës.

“Aty u theksua se duke qenë se legjislativi dhe qeverisja kanë arritur në vitin e katërt të mandatit, është e kuptueshme se procesi zgjedhor është çështje e muajve, por që dakordimi për hapat e mëtutjeshëm duhet të jetë në përputhje me vullnetin e qytetarëve të Republikës si dhe harmonizimin e plotë të kërkesës së partive opozitare karshi pozitës në Kuvend. Vetëm atëherë mund të trajtohen seriozisht nismat për diskutime të procesit të ri zgjedhor”, thuhet në komunikatë.

source

Të ngajshme

Gërvalla takohet me kongresistin demokrat, rikonfirmohen marrëdhëniet e mira mes shteteve

KFOR-i kishte negociuar tërheqjen e paramilitarëve nga Banjska – çfarë thotë raporti i ICG-së

Normalizohet qarkullimi në pikat kufitare me Serbinë