Telenews

Orenthal James Simpson, ylli i NFL i shpallur i pafajshëm në “gjyqin e shekullit”, vdes në moshën 76-vjeçare

Orenthal James Simpson, ish-futbollisti amerikan, i cili u lirua në mënyrë kontroverse për vrasjen e dyfishtë, ka vdekur në moshën 76-vjeçare.

Orenthal James Simpson u bë i famshëm si një futbollist kolegj para se të luante në NFL.

Në vitin 1995, ai u shpall i pafajshëm për vrasjen e ish-gruas së tij Nicole Brown dhe një shoku në një gjyq që përfshiu Amerikën.

Në vitin 2008, ai u dënua me 33 vjet burg për akuzën e grabitjes me armë, dhe u lirua në vitin 2017.

Simpson vdiq nga kanceri të mërkurën “i rrethuar nga fëmijët dhe nipërit e tij”, thuhet në një deklaratë të familjes.

Në vitin 1994, Simpson u arrestua si i dyshuar për vrasjen e ish-gruas së tij Nicole Brown dhe mikut të saj Ron Goldman.

Dyshja u gjetën të vrarë me thikë jashtë shtëpisë së Brown në Los Anxhelos dhe Simpson ishte personi I dyshuar në këtë rast./ BBC.

source

Të ngajshme

Xhiroja e fundit: Rezultate befasuese pas pjesës së parë në Superligë

Donat Hashani

“Zbulohet lista” – këta janë dy futbollistët e grumbulluar nga Sylvinho për Evropian

Donat Hashani

25 maji, Dita Botërore e Futbollit

Donat Hashani