Telenews

OSMANI DHE KURTI TAKOJNË BLINKENIN NË VARRIMIN E ALBRIGHTIT

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti kanë takuar Sekretarin e Shtetit Antony Blinken në Washington DC.
Express ka siguruar fotografi nga takimi i Osmanit dhe Kurtit me kryediplomatin amerikan Blinken.
Osmani dhe Kurti me ftesë të familjes së Albright po marrin pjesë në ceremoninë e varrimit të Sekretares amerikane Madeleine Albright që po mbahet në kryeqytetin amerikan.

Të udhëhequr nga presidenti amerikan, Joe Biden, dhe paraardhësit e tij, Barack Obama dhe Bill Clinton, rreth 1,400 veta do të mblidhen në Katedralen Kombëtare të Uashingtonit, për të kujtuar arritjet e saj.
Zyrtarët e tjerë të lartë, që pritet të jenë të pranishëm, përfshijnë: sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Lloyd Austin, drejtorin e CIA-s, Bill Burns, dhe këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.
Nga autoritetet e huaja do të jenë presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti, si dhe zyrtarë të lartë nga Bosnje e Hercegovina, Republika Çeke dhe Kolumbia.

Të ngajshme

Vazhdon bastisja e policisë argjendarinë në Prishtinë, pronari i së cilës u arrestua dje

Hafize Elshani

“Kishte 3 mijë euro në çantë, i tha ik, ajo rezistoi…”, deklarohet vjehrri i Liridona Murselit

Hafize Elshani

Ekskluzive: Bujar Basha në muajin shtator doli nga burgu, i dënuar me 35 vjet burgim për katër grabitje

Hafize Elshani