Telenews

Partia Die Linke e Gjermanisë pritet të ndahet për shkak të sanksioneve ndaj Rusisë

Die Linke e Gjermanisë pritet të ndahet në dy pjesë për shkak të luftës në Ukrainë.

Siç raporton The Guardian, Die Linke si parti e majtë nuk pajtohet për sanksionet ekonomike kundër Rusisë.

E ardhmja e partisë së majtë gjermane është në një ekuilibër të pasigurtë ku shumë dorëheqje u bënë brenda një jave.

Për shkak të dorëheqjeve të vazhdueshme nëse tre nga 39 delegatët e saj do të japin dorëheqjen nga partia, Die Linke do të humbiste statusin e saj si një grup parlamentar dhe privilegjet e bashkangjitura.

Ish bashkë-udhëheqësja Sahra Wagenknecht akuzoi qeverinë gjermane për “nisjen e një lufte të pashembullt ekonomike kundër furnizuesit më të rëndësishëm të energjisë”.

Gazeta gjermane Taz, ka njoftuar këtë javë se përkrahësit e Sarah Wagenknechtit janë duke planifikuar për një parti të shkëputur për të konkurruar në zgjedhjet evropiane të vitit 2024.

Një ndarje e tillë ka gjasa që të përkufizojë fundin e partisë Die Linke, 15 vjet pasi u themelua nga shkrirja e pasuesve të Partisë së Bashkimit Socialist të Gjermanisë Lindore dhe Ish-Social Demokratëve e cila edhe u bë forca më e madhe opozitare në mes viteve 2013-2017 të Bundestagut, transmeton Shqip.com.

Gjatë kësaj të enjte, Wagenknecht e kishte quajtur koalicionin e qeverisë të kancelarit Olaf Shloz si “qeverinë më idiote në Evropë” për arsyeje se vendosi sanksione ndaj Rusisë e cila furnizonte Gjermaninë me gaz.

“Po, sigurisht që lufta në Ukrainë është një krim. Por sa budallaqe është ideja se ne mund të ndëshkojmë Putinin duke shtyrë miliona familje gjermane në varfëri dhe duke shkatërruar ekonominë tonë ndërsa Gazprom bën fitime rekord?”, tha Wagenknecht.

Wagenknecht nuk mban më asnjë funksion zyrtar në Die Linke, por u propozua të jetë kryetari i saj i vetëm në sesionin e fundit parlamentar mbi buxhetin kombëtar të klimës.

Në prag të fjalimit, bashkëkryetari parlamentar i Die Linke, Dietmar Bartsch thuhet se i kishte kërkuar Wagenknecht të shmangte thirrjen për hapje të Nord Stream 2, projektit rus të tubacionit të gazit që u ndërpre pak para pushtimit të Ukrainës në shkurt ndërsa, 53-vjeçarja nuk përmendi Nord Stream 2.

Edhe pse qeveria gjermane ka përdorur gjuhë të ngjashme për të përshkruar bllokimin e saj me Kremlinin në lidhje me furnizimet me gaz, Wagenknecht sugjeroi se akti i agresionit në këtë konflikt ishte nisur nga perëndimi.

Ndërsa, Die Linke ka kundërshtuar gjerësisht dhënien e armëve të rënda Ukrainës si dhe votoi në favor të sanksioneve ekonomike kundër Rusisë po ashtu, një kongres i partisë dënoi luftën e agresionit të Putinit në Ukrainë si “imperialiste”.

Wagenknecht kishte përfunduar fjalimin e saj duke kërkuar dorëheqjen e ministrit për çështjet ekonomike, Robert Habeck. Në vend të kësaj, kontributi i saj shkaktoi dorëheqjen e dy anëtarëve të nivelit të lartë.

Kullimi i mbështetjes pasqyrohet në një nivel barishtore. Sipas shifrave të brendshme të partisë të shqyrtuara nga The Guardian, Die Linke ka humbur më shumë se 3,000 anëtarë – ose 5.5% të anëtarësimit të saj total – në gjysmën e parë të këtij viti.

Pas fitimit të 4.9% të votave në zgjedhjet federale shtatorin e kaluar, partia e majtë nuk ka arritur të kalojë pragun zgjedhor në pesë zgjedhje shtetërore me rradhë.

Të ngajshme

Tërhiqet trupi i pajetë i kosovarit me nënshtetësi norvegjeze që vdiq në një burg në Serbi

KushtrimGuraj

Voziti nën ndikimin e alkoolit, i merret leja për 1 vit e gjobitet me 500 euro

KushtrimGuraj

Prishtinë: Vdes çiklisti pasi goditet nga një automjet

KushtrimGuraj