Telenews

Pas një viti jashtë transmetimit, Golden Globes rikthehet në ekran

pas-nje-viti-jashte-transmetimit,-golden-globes-rikthehet-ne-ekran

Pas një viti të kaluar jashtë transmetimit, ndarja e çmimeve Golden Globes do të rikthehet në NBC në janar të vitit 2023, kur Shoqata e shtypur e huaj e Hollywoodit do të kërkojë një rikthim në ‘primetime’.

NBC, Shoqata e Shtypit të Hollywoodit dhe produksionet të martën (20 shtator) e bënë zyrtar kthimin e eventit të ndarjes së çmimeve.

Ceremonia e 80-të e Golden Globes do të mbahet më 10 janar, duke u transmetuar si në NBC ashtu edhe në Peacock.

Për një vit e gjysmë të kaluar, Hollywood ka bojkotuar në mënyrë efektive Golden Globes, prej vitesh një nga shfaqjet më të ndjekura të çmimeve pas atyre të Akademisë ‘Oscar’.

Por, pasi Los Angeles Times raportoi përpara transmetimit të vitit 2021 se 87 anëtarët e HFPA-së me gazetarë jo-amerikanë nuk përfshinin anëtarë me ngjyrë, studiot, publicistët dhe yjet thanë se nuk do të merrnin pjesë në Globes.

Që atëherë, HFPA e ka riorganizuar veten, ka rinovuar anëtarësinë e saj dhe ka miratuar reforma të dizajnuara për të kufizuar llojet e sjelljeve joetike për të cilat grupi është kritikuar prej kohësh.

HFPA shtoi anëtarë të rinj, duke përfshirë gjashtë anëtarë votues me ngjyrë dhe së fundmi shtoi 103 votues ndërkombëtarë, jo anëtarë.

HFPA të martën tha se votimit i tyre është tani 52% femra, 19.5% latine, 12% aziatike, 10% zezak dhe 10% nga Lindja e Mesme.

“Ne e njohim angazhimin e HFPA ndaj ndryshimeve të vazhdueshme dhe mezi presim të mirëpresim përsëri Golden Globes në NBC për 80-vjetorin e tij historik në janar 2023”, tha Frances Berwick, kryetar i rrjeteve argëtuese për NBCUniversal.

NBC kishte arsye të dëshironte të kthente Globes në transmetim.

Në vitin 2018, rrjeti nënshkroi një marrëveshje tetëvjeçare për të vazhduar transmetimin e çmimeve deri në vitin 2026.

Duke përmendur reformat e vazhdueshme të HFPA-së, NBC zgjodhi të mos transmetonte në televizion Golden Globes të mëparshëm në janar. Organizata vazhdoi të shpallte çmimet, gjithsesi, në një mbledhje të pa transmetuar dhe pak të vënë re, të pambikëqyrur nga të nominuarit.

Ceremonia e këtij viti, thanë organizatat, do të transmetohet në një marrëveshje njëvjeçare.

Kushtet nuk ishin të disponueshme, por marrëveshja pritet të jetë më pak se rreth 60 milionë dollarë që rrjeti paguante më parë çdo vit për të transmetuar Globes.

Me reagimin e ashpër dhe ceremoninë e zvogëluar për shkak të pandemisë, Globes 2021 u shikuan nga 6.9 milionë njerëz, sipas Nielsen, nga më shumë se 18 milionë një vit më parë.

Megjithatë, mbetet për t’u parë nëse mbështetja e NBC-së do të jetë e mjaftueshme për t’i kthyer Globes në hiret e mira të Hollywoodit. Nominimet për Globes do të shpallen më 12 dhjetor.

HFPA aktualisht drejtohet nga Shefi Ekzekutiv i përkohshëm Todd Boehly, firma e investimeve të të cilit, Eldridge Industries, bleu Globes dhe e ktheu atë nga një jofitimprurëse në një sipërmarrje fitimprurëse.

Të ngajshme

Një femër super-seksi i shfaqet Medës në shtrat, Lulja do të tranohet nga xhelozia

KushtrimGuraj

Ariana shfaqet e veshur krejt zi, kombinimi po e bën të duket zonjë e rëndë

KushtrimGuraj

E veshur me ‘miniq’ dhe e kombinuar me shije, Beatrix i shkrin meshkujt në këtë paraqitje

KushtrimGuraj