Telenews

Presidentja Osmani u prit në takim nga kryetari i Kuvendit të Islandës

Presidentja, Vjosa Osmani, është takuar edhe me kryetarin e Kuvendit të Islandës, Birgir Ármannsson.

Ajo e ka falënderuar Islandën për mbështetje ndaj Kosovës, dhe ka folur për përkushtimin e Kosovës që ky bashkëpunim të intensifikohet.

“Presidentja Osmani dhe Kryetari i Kuvendit Ármannsson kanë biseduar edhe mbi rëndësinë e bashkëpunimit ndërparlamentar”, thuhet në komunikatën e presidencës.

“Tutje, Presidentja Osmani ka folur edhe mbi zhvillimet e fundit në Kosovë. Presidentja ka thënë se institucionet e Republikës vazhdojnë të jenë të përkushtuara për sundim të ligjit dhe avancim të demokracisë, vlerësuar edhe në indekset e fundit ndërkombëtare, ku Kosova ka shënuar progres të jashtëzakonshëm”.

Në anën tjetër, i pari i Kuvendit islandez po ashtu e deklaroi përkushtimin e këtij shteti në thellimin e raporteve midis dy popujve dhe shteteve.

Të ngajshme

Olta Gixhari zgjedh të largohet nga BBVIP, Luizi mundohet t’i ndryshojë mendjen: Rri moj burrneshë, nuk ke pse ikën

Donat Hashani

Kurti takoi përfaqësuesit e shoqatës së ish të burgosurve politikë të Kosovës

Donat Hashani

Rrezikohet furnizimi me energji elektrike, Sindikata e Punëtorëve të KEK-ut në grevë nga kjo datë

Donat Hashani