Telenews

Pse nuk duhet ta mbani gotën me ujë afër krevatit ku flini

Të kesh një gotë me ujë pranë shtratit mund të duket e dobishme, por në të vërtetë nuk është diçka e mirë për shëndetin tuaj dhe jo vetëm! Sipas Healthline, lënia e ujit pa mbuluar mund të çojë në probleme serioze. Mikrobet dhe bakteret nga ajri mund të hyjnë lehtësisht në gotën tuaj, por, kjo nuk është e gjitha! Insektet dhe pluhuri mund të përfundojnë gjithashtu atje, duke e bërë ujin gati të papijshëm.

 

Për më tepër, uji i ndenjur në temperaturën e dhomës krijon një mjedis mikpritës për disa lloje bakteresh. Gota e ujit e pambuluar mund të thithë aromat nga dhoma, duke ndryshuar shijen e saj. Qofshin produkte pastrimi, parfume apo edhe tymra trupor, të gjitha kanë një mënyrë për të hyrë në gotën tuaj.

Nuk ka të bëjë vetëm me mikrobet! Një gotë me ujë pranë shtratit mund të sjellë probleme për pajisjet tuaja elektronike. Mendoni pak: telefoni apo laptoni zakonisht mbahen te komodina afër krevatit. Një pakujdesi e vogël mbi gotë, duke çuar në derdhje të ujit te pajisjet dhe duke i dëmtuar ato.

Uji i derdhur mund të shkatërrojë njëherësh edhe libra, sende personale dhe duke krijuar jo pak rrëmujë. Plus, në kushte të nxehta dhe të lagështa, uji i ndenjur tërheq mushkonjat. Ato shumohen në ujë, duke rritur shanset për pickime dhe bezdi të përgjithshme.

Është interesante se si disa kultura madje besojnë se uji i ndenjur mund të tërheqë energji ose shpirtra negativë. Ndërsa kjo nuk është vërtetuar shkencërisht, ju keni mjaftueshëm arsye si më sipër për të mos e mbajtur ujin aty.

 

Nëse ju pëlqen të pini ujë gjatë natës, kini parasysh:

-Të mbani shishe uji të mbyllur: Përdorni një shishe uji me kapak të sigurt për ta mbajtur ujin të pastër dhe të freskët

-Mbuloni gotën: Një gotë me mbulesë mund të ndihmojë në reduktimin e pluhurit dhe ndotësve

-Është më higjienike që t’i mbani gotat të kthyera përmbys dhe sa herë t’ju pihet ujë t’i përdorni

Të ngajshme

Mbi 1 mijë raste të reja me kancer në Kosovë vetëm brenda 6 muajve

KushtrimGuraj

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani shumë shalqi?

Donat Hashani

Vlerat fantastike që përfiton organizmi nga konsumimi i rrushit

KushtrimGuraj