Telenews

PUTIN ANULON SULMIN NDAJ FABRIKËS SË ÇELIKUT NË MARIUPOL, URDHËRON BLLOKADË

Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë ruse që të anulojë planet për të sulmuar fabrikën e çelikut në Mariupol, ku kanë mbetur trupat e fundit ukrainase.
Por, ai dëshiron që ajo të bllokohet dhe sigurohet në atë mënyrë që asnjë ‘mizë’ të mos kalojë pa u vënë re.
Putin ka thënë se Rusia garanton jetën e atyre që largohen nga ky objekt dhe se ata do të trajtohen me respekt.
Ai i dha këto urdhra Sergei Shoigut, ministrit të tij të Mbrojtjes, i cili i kishte treguar më parë Putinit se më shumë se 2000 luftëtarë ukrainas ishin ende të strehuar në fabrikën e madhe.
Mendohet se shumë civilë – ndoshta më shumë se 1,000 – janë gjithashtu të bllokuar atje.

Të ngajshme

Rikthehet vendimi për çmimet tavan të derivateve, shkak dyshimet për manipulime

Donat Hashani

Kusari-Lila: Nxënësit humbën 12 për qind të programit të vitit shkollor

Donat Hashani

SBAShK vendos një afat për pagat: Ju presim veç edhe pak orë, më pas shkojmë nëpër rrugë ligjore

Donat Hashani