Telenews

Qyteti lindor ukrainas mund ta vendosë fatin e Lindjes së Ukrainës

Zelensky: Lufta për Severodonetsk mund ta vendosë fatin e Lindjes së Ukrainës
Lufta por qytetin e Severodonetsk mund të vendosë për rezultatin e luftës në Lindjen e Ukrainës, ka thënë presidenti i këtij shteti, Volodymyr Zelensky.
“Në shumë aspekte, fati i Donbasit po vendoset atje”, ka thënë lideri ukrainas.
Ka treguar që trupat ukrainase janë duke iu shkaktuar dëme forcave ruse.
Megjithatë, beteja po vazhdon për qytetin kyç lindor, raporton BBC.
Sipas raportimeve, forcat ukrainase janë duke e kontrolluar periferinë e qytetit, teksa luftimet vazhdojnë.
Rusia ka pushtuar 20 për qind të territorit ukrainas, por Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe dhe Gjermania po e furnizojnë Ukrainën me armë të avancuara.

Të ngajshme

Foto e rrallë e heroit Jusuf Gërvalla me vajzën Donikën, sot Ministre

KushtrimGuraj

Rusi, reperi i njohur bën vetëvrasje për të mos shkuar në luftë

KushtrimGuraj

Kurti për sjelljen e mjekëve nga mërgata: Çdo ditë vonesë është kohë e humbur

KushtrimGuraj