Telenews

Raporti i Borrellit për masat ndaj Kosovës afër finalizimit, thotë Stano

Raporti i shefit të diplomacisë evropiane, Josep Borrell, lidhur me mundësinë e heqjes së masave ndaj Kosovës – të vendosura vitin e kaluar – është afër finalizimit.

Kështu të paktën ka bërë të ditur zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, i cili ka theksuar se nuk ka një datë se kur do të publikohet.

Ky raport duhet t’iu dorëzohet shteteve anëtare, të cilat më pas shqyrtojnë nëse janë pjekur kushtet për heqjen e masave.

“Raporti ende nuk është dorëzuar dhe nuk kemi shpallur një datë se kur saktësisht do të bëhet. Është në fazën e finalizimit dhe së shpejti do t’u prezantohet vendeve anëtare në Këshill”, ka thënë Stano për “KoSSev”.

Ndërsa, Qeveria e Kosovës i ka bërë thirrje BE-së t’i heqë masat e vendosura.

Kujtojmë se masat ndaj Kosovës ishin vendosur në mesin e muajit qershor të vitit të shkuar, si reagim i Brukselit ndaj përshkallëzimit të situatës së sigurisë në veri të Kosovës, pas zgjedhjeve lokale në katër komunat e veriut.

source

Të ngajshme

Kurti uron kryeministrin Mickoski për pozitën e re: Mezi pres t’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale me Maqedoninë e Veriut

Donat Hashani

Deklarata brilante e Daliqit për futbollistin e tij: “Këtij lojtari i kërkoj falje, e meriton”

Donat Hashani

Lajçak për Draftin e Asociacionit: Nuk do të propozoja kurrë diçka që nuk do ta propozoja për vendin tim

Donat Hashani