Telenews

Real Madrid ka formulën për të mposhtur sonte Bayern Munichun

Nuk u dorëzuar as kur ishte në buzë të humnerës. Real Madridi ka 1000 jetë në Evropë dhe e tregoi sërish kundër Manchester Cityt.

Në një stërvitje mbijetese për më shumë se 70 minuta, djemtë e Carlo Ancelottit fituan penalltitë dhe ata e bënë këtë, pjesërisht, falë një Andriy Lunin të shkëlqyer, i cili priti dy goditje. Kundër Bayernit ata duan të aplikojnë një formulë që i bën të pagabueshëm.

Barazimi (3-3) në ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve ndërmjet Real Madridit dhe Manchester Cityt paralajmëroi një barazim shumë në favor të anglezëve në ndeshjen e dytë.

I pari i duelit mes Merengues dhe Citizens ishte i çmendur, me raste të vazhdueshme për të dyja skuadrat që u mbyll me një barazim. Në pjesën e parë, rezultati reflektoi një avantazh minimal (2-1) për bardhezinjtë.

Në Etihad dhe me një City që dominonte lojën nga fillimi në fund, Madridi shfrytëzoi një nga mundësitë e pakta që kishin në favor të tyre për të kaluar në avantazh në territorin anglez.

Dhe këtu qëndron formula e kampionit: Madridi nuk ka humbur asnjë nga 57 ndeshjet e fundit të Ligës së Kampionëve në të cilat ka qenë në epërsi në pjesën e parë, 50 fitore dhe shtatë barazime, shkruan Marca.

Humbja e tyre e fundit pasi ishin në avantazh ndodhi më shumë se 10 vjet më parë, prill 2013 kundër Galatasarayt, kur ata kryesuan 2-0 në pjesën e parë dhe përfunduan duke humbur 2-3.

Të ngajshme

KH Rahoveci afër titullit të parë në histori të klubit, fiton finalen e parë ndaj Besës

Donat Hashani

Arrihet marrëveshja, Kompany trajner i ri i Bayernit

Besëlidhja kampione e Shqipërisë në basketboll

Donat Hashani