Telenews

RUSIA DHE UKRAINA KRYEJNË SHKËMBIMIN E TRETË TË TË BURGOSURVE

“Dymbëdhjetë nga personeli ynë i shërbimit po kthehen në shtëpi, duke përfshirë një oficere femër. Ne kemi siguruar gjithashtu lirimin e 14 civilëve, duke përfshirë nëntë gra. Gjithsej 26 njerëz tanë”, ka shkruar ajo.
Komisionerja ruse për të drejtat e njeriut, Tatyana Moskalkova konfirmoi shkëmbimin të dielën, duke shkruar në Telegram: “Midis tyre janë katër punonjës të Rosatom dhe ushtarakët tanë trima. Sot në mëngjes ata zbarkuan në tokën ruse. Familja dhe miqtë do t’i shohin së shpejti!”
Mes të burgosurve ukrainas ishte Hanna Havrylina, kryetarja e fshatit Hremiach në rajonin verior të Chernihiv, sipas Vereshchuk, e cila postoi një foto të saj me Havrylina në Telegram të dielën, shkruan CNN.
“Ajo është kthyer në shtëpi si rezultat i shkëmbimit të të burgosurve të djeshëm,” tha Vereshchuk.
“Një grua e guximshme dhe elastike. Një udhëheqëse e vërtetë e komunitetit të saj. Dje pata nderin të takoj personalisht zonjën Havrylina”, shtoi ajo.

Të ngajshme

Statovci e zë ngushtë kryehoxhën e Podujevës: A është e vërtetë, shprehja e famshme “Boni çka ju thojmë, e mos boni çka bojmë na”

Donat Hashani

KRU Prishtina sot zhvillon aksion të madh për shkyqje në këtë lagje të Prishtinës

Donat Hashani

Komuna e Podujevës sot nderon me çmim këtë figurë evropiane

Donat Hashani