Telenews

SAS & marinsat amerikanë po mbajnë trajnim për sigurinë e lartë të Presidentit ukrainas Zelensky

Komandot e SAS dhe forcat speciale amerikane po stërviten për shpëtimin me rrezik të lartë të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, thonë burimet.
Më shumë se 70 ushtarë elitë në Mbretërinë e Bashkuar thuhet se i janë bashkuar 150 Marinsabe SEAL të SHBA në një bazë të largët në Lituani për të komplotuar misionin e guximshëm të natës, shkruan The Sun.
Ata mendohet se po stërviten me ushtarë elitë ukrainas. Presidenti sfidues Zelenskyy ka refuzuar tashmë një ofertë shpëtimi të SHBA-së – duke thënë: “Kam nevojë për municion, jo për një udhëtim”.
Por situata është përkeqësuar dhe forcat speciale ruse Spetsnaz thuhet se synojnë presidentin 44-vjeçar. Një mision shpëtimi mund të nisë nëse ai e kërkon atë.
Një burim i lartë në Mbretërinë e Bashkuar tha: “Opsioni më i mundshëm i arsyeshëm mund të jetë zhvendosja e Zelenskyy nga Kievi, ku ai mund të merret. Ne kemi avionë, por distanca është kritike.”
Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes tha: “Ne nuk komentojmë forcat speciale”.

Të ngajshme

Mahmuti thotë se UÇK-ja nuk ka vrarë civilë, mohon se është autor i Komunikatës së 59-të të UÇK-së

KushtrimGuraj

Statovci: Komisioni humbje kohe, materiali është i klasifikuar – i palogjikshëm si proces

KushtrimGuraj

Gërvalla takohet me Blinkenin e Jolyn: U pa lidhja e fortë Kosovë-ShBA në shkëmbimin tonë të shkurtër

KushtrimGuraj