Telenews

Scholz flet për marrëveshjet mes Kosovës e Serbisë

Kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz, në një konferencë për media të premten në Bruksel, pas përfundimit të Samitit dyditësh, ka folur edhe për takimet e djeshme me Kosovën dhe Serbinë. duke thënë se nuk e ndanë vlerësimin se ato kanë dështuar. Scholz ka theksuar se Kurti dhe Vuciq e kanë thënë se marrëveshjet do të zbatohen.

“Në këtë situatë vërtetë pikëlluese ishim në gjendje të ecim përpara. Nuk e ndaj vlerësimin tuaj. Por mendoj se nëse e bëjmë një vlerësim politik, besoj se mund të ndahet vlerësimi im se zoti Kurti dhe z. Vuçiq thanë që propozimet konkrete, Marrëveshja e Ohrit dhe Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe do të implementohen. Këtë ata e thanë qartë. Ky është një hap i rëndësishëm dhe duam ta shohim të ndodhë” ka theksuar Schoz. /Telenews.al/

Të ngajshme

Mbytet një person në plazhin e Velipojës

Donat Hashani

Safet Gjici dënohet me kaq vite burgim

Donat Hashani

Kryeziu kundërshton KQZ-në për heqjen e sprejit në gishta me rastin e zgjedhjeve

Donat Hashani