Telenews

SHBA-JA DO T’I SHESË UKRAINËS MUNICION NË VLERË PREJ KAQ MILIONË EUROVE

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë premtuar ndihmë shtesë për Ukrainën, duke ofruar 713 milionë dollarë (557 milionë £) në financim ushtarak për të ndihmuar përpjekjet e tyre të luftës, thonë zyrtarët.
Rreth gjysma e parave do të shkojnë në Ukrainë, ndërsa pjesa tjetër do të ndahet midis anëtarëve të NATO-s dhe vendeve të tjera që e kanë ndihmuar Ukrainën, raporton Associated Press.
Përveç kësaj, SHBA do t’i shesë Ukrainës municion në vlerë prej 153 milionë euro.
Njoftimi u bë nga Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin, pas një udhëtimi në Kiev që u mbulua me fshehtësi për shkak të shqetësimeve të sigurisë.
Kjo ishte vizita e nivelit më të lartë të diplomatëve amerikanë në Ukrainë që nga pushtimi i Rusisë.

Të ngajshme

Serwer: Për situatën në veri, SHBA po mbështetë 100% Serbinë

Furtuna Zejnullahu

Hoxha: Kurti mund të shkarkohet apo të dorëhiqet

Furtuna Zejnullahu

Borrell: Mirëpres zbarkimin e 700 forcave të NATO-s në Kosovë, qetësia të rivendoset menjëherë

Furtuna Zejnullahu