Telenews

ShBA-ja vret 13 anëtarë të grupit terrorist al-Shabaab

Një sulm ajror i ShBA-së në Somali vrau 13 anëtarë të grupit terrorist al-Shabaab, tha në një deklaratë Komanda Amerikane për Afrikë.

Shtetet e Bashkuara kryen sulmin në mbështetje të ushtrisë somaleze, e cila ishte nën sulm pranë Teedaan, Somali. Sipas një vlerësimi fillestar, asnjë civil nuk u plagos nga sulmi.

Javën e kaluar, ShBA kreu tri sulme ajrore kundër al-Shabaab në perëndim të vendit, ku u zhvilluan sulmet e fundjavës. Katër anëtarë të al-Shabaab u vranë në ato sulme, sipas një deklarate nga Komanda e Afrikës.

Në maj, presidenti Joe Biden vendosi të ridislokojë trupat amerikane në Somali në mbështetje të qeverisë dhe kundër organizatës al-Shabaab. Ky veprim ndryshoi një vendim të ish-presidentit Donald Trump për të tërhequr të gjitha trupat amerikane nga vendi.

Një sulm ajror i SHBA-së në mesin e korrikut vrau dy anëtarë të al-Shabaab, ndërsa një tjetër në qershor vrau pesë anëtarë të organizatës terroriste, raporton CNN.

Të ngajshme

LDK zyrtarisht bojkoton RTK’në: Nuk do të marrim pjesë në asnjë emision apo format

Donat Hashani

BE-ja sërish kërkon që Asociacioni të formohet, nuk i diskuton kushtet e Kurtit

Donat Hashani

Osmani takohet me Kryediplomaten e Islandës, Presidenca tregon çka folën

Donat Hashani