Telenews

SHEFI I OKB-SË, LAVROVIT: DUHET T’I JAPIM FUND LUFTËS

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, gjatë takimit me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka theksoi nevojën për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.
Guterres, i cili gjithashtu do të takohet me presidentin Vladimir Putin sot, thotë se dëshiron të ndihmojë në krijimin e kushteve për dialog, një armëpushim dhe në fund të fundit paqe, shkruan BBC.
“Ne kemi nevojë për një armëpushim “sa më shpejt të jetë e mundur”, thotë ai.
Ai thotë gjithashtu se prioritet duhet të jetë minimizimi i vuajtjeve njerëzore në vend.
Bisedimet tani po vazhdojnë me dyer të mbyllura, por ne do të kthehemi me përditësime kur Lavrov dhe Guterres të mbajnë një konferencë për shtyp më vonë.

Të ngajshme

Kurti uron kryeministrin Mickoski për pozitën e re: Mezi pres t’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale me Maqedoninë e Veriut

Donat Hashani

Deklarata brilante e Daliqit për futbollistin e tij: “Këtij lojtari i kërkoj falje, e meriton”

Donat Hashani

Lajçak për Draftin e Asociacionit: Nuk do të propozoja kurrë diçka që nuk do ta propozoja për vendin tim

Donat Hashani