Telenews

SHEFI I OKB-SË TREGON SE KUR MBARON LUFTA NË UKRAINË

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka thënë se lufta në Ukrainë do të përfundojë kur Rusia do të vendos t’i jap fund.
“Lufta nuk do të mbarojë me takim, lufta do të mbarojë kur Federata Rusë vendos ta përfundojë, kjo mund të jetë pas një armëpushimi, apo edhe ndoshta pas një marrëveshje serioze. Ne të gjithë mund të kemi takime por këto nuk janë se do ta përfundojnë luftën”, ka thënë Guterres.
Të martën, Guterres udhëtoi për në Moskë për një takim me presidentin rus Vladimir Putin për të diskutuar “propozimet për ndihmë humanitare dhe evakuimin e civilëve” nga zonat e konfliktit, përkatësisht nga qyteti i rrethuar i Mariupolit, sipas një njoftimi të OKB-së.
Si rezultat, Putin ra dakord “në parim” për të lejuar OKB-në dhe Komitetin Ndërkombëtar për Kryqin e Kuq që të ndihmonin në evakuimin e qytetarëve nga Azovstal në Mariupol, shkruan CNN.

Të ngajshme

Olta Gixhari zgjedh të largohet nga BBVIP, Luizi mundohet t’i ndryshojë mendjen: Rri moj burrneshë, nuk ke pse ikën

Donat Hashani

Kurti takoi përfaqësuesit e shoqatës së ish të burgosurve politikë të Kosovës

Donat Hashani

Tirana me çmimet e apartamenteve më të shtrenjta pas Parisit dhe Beogradit

Donat Hashani